Na wielkopolskie tory trafią nowoczesne pociągi elektryczne

18.01.2023   Autor: Redakcja
479---132
Nowy tabor wyposażony będzie w defibrylator, klimatyzację, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi i monitoring. Będzie też toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących oraz rampy.

Umowę w sprawie dostawy nowych pociągów podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Producentem Elfów, jadących z prędkością do 160 km/h, jest PESA z Bydgoszczy.

- Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady – mówi marszałek Marek Woźniak.

Zakup nowych pociągów to wydatek ponad 142 mln zł. Ponad 80 proc. tej kwoty pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład.
- Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa. W minionym roku wartość dopłaty Samorządu Województwa Wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych - dodaje marszałek. 
 
Urząd marszałkowski ma w tej chwili 74 pociągi, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Pierwsze pociągi mają trafić do Wielkopolski za około dwa lata. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group