Międzynarodowy Dzień Jeża. W Pile mają swój domek

10.11.2022   Autor: Artur Maras
---177
Budki dla jeży powstają w Pile. Pierwsza stanęła nad Gwdą przy bulwarach Chatellerault. Schronienia dla tych pożytecznych ssaków buduje spółka Altvater, która na co dzień dba o czystość w mieście. 
 
Jeże zjadają szkodniki roślin, czyli ślimaki czy pędraki chrząszczy. Dlatego – jak uważają ekolodzy, należy o nie dbać. Szczególnie teraz, gdy temperatura spada, a jeże zaczynają szukać miejsc do przezimowania. To czy przetrwają zimę zależy od bezpiecznego legowiska. 
 
- Jeżom w miastach coraz trudniej, ponieważ parki są w większości oczyszczane z liści za pomocą dmuchaw czy grabi i one nie mają po prostu, gdzie się schować. Chcieliśmy pomóc im przetrwać ten trudny czas - mówi Zuzanna Błaszczyk-Koniecko z Altvater Piła. 
 
Budując dla jeży takie drewniane budki. Pierwsza z nich stanęła w parku nad Gwdą w pobliżu Bulwarów Châtellerault. Ta budka jest pierwszą, którą zbudował Altvater, ale nie ostatnią. 
 
- Ta jest taka duża, ponieważ chcieliśmy zainspirować mieszkańców, aby stawiali podobne, aby mogli podpatrzeć z czego jest wykonana, jakich materiałów użyliśmy. Do budowy kolejnych budek mamy już zgromadzone stare skrzynki, stare palety, także siatkę z odzysku, po to, aby było jeszcze bardziej ekologicznie - dodaje Zuzanna Błaszczyk-Koniecko. 

Kolejne budki staną m. in. w parku Staszica czy na pilskiej Wyspie. 

grafika - Lasy Państwowe 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group