Jakie zasłony lub firany kupić? Propozycje do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecięcego

08.11.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
1397---353
Efektowne firany do salonu, grube zasłony do sypialni czy delikatna koronka do kuchni? Wybór odpowiednich tekstyliów do poszczególnych pomieszczeń nie jest prosty. Oto kilka rad pozwalających dokonać właściwego zakupu.

Jakie zasłony pasują do salonu?

Firany lub zasłony wiszące w pokoju dziennym pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. W tym miejscu zwykle spędza się najwięcej czasu w ciągu doby. Co więcej, jest to miejsce reprezentacyjne, ponieważ to właśnie w nim przyjmuje się gości. Mniejsza waga praktyczności pozwala eksperymentować z fakturą, barwą i wzornictwem tkaniny.
 
Pamiętać trzeba, że zasłony i firany do salonu powinny pasować do stylu wnętrza. W pomieszczeniach pełnych klasycznych mebli sprawdzą się tkaniny dopasowane do koloru drewna, a więc np. brąz lub bordo. Industrialne przestrzenie to miejsce m.in. na proste firany gotowe lub zasłony z ażurowym haftem. Z kolei do wnętrz glamour pasować będą materiały z błyszczącymi akcentami.

Co zawiesić w sypialni?
Zasłony do sypialni powinny być przede wszystkim praktyczne. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale i gęstość materiału. W tym pomieszczeniu najlepiej postawić na maksymalnie ciemne barwy. Przykładami są granat, beż, brąz, karmazyn, a także część odcieni szarości.
 
Nie mniej ważne jest, by zasłony do sypialni zatrzymywały jak najwięcej ciepła w pokoju. Dobrym wyborem jest blackout, czyli materiał o gęstym splocie. Osoby, które preferują jak największą przewiewność, mogą powiesić firany gotowe w ciemnym kolorze.
Jak dobrać zasłony do pokoju dziecka?
Żywe kolory i bogactwo fantazyjnych wzorów – z tym właśnie kojarzą się firanki do pokoju dziecięcego. Istotnie, pokój malucha to miejsce, w którym przy jego urządzaniu można puścić wodze fantazji. Najmłodszym przypadną do gustu choćby firany z sylwetkami ulubionych postaci z bajek.
 
W przypadku starszych dzieci lepszym wyborem będzie upodobnienie wystroju przestrzeni do stylu w pokoju rodziców. Dlatego też młodzieżowe zasłony lub firany gotowe mają zazwyczaj bardziej stonowane barwy i mniej ornamentów.

Czy w kuchni lepsze są zasłony, czy firany?
Największe wyzwanie zakupowe stanowią jednak firany do kuchni. Jak żadne inne powinny odznaczać się praktycznością rozumianą jako odporność na zabrudzenia. Najlepiej sprawdzają się materiały gładkie. Łatwe w czyszczeniu są m.in. aksamit, satyna, welwet i poliester.
 
Zasłony lub firany do kuchni nie powinny być też zbyt długie. Dzięki temu nie będą zbierać np. plam z tłuszczu lub sosów, które mogą znaleźć się na podłodze. Optymalna długość materiału to kilka centymetrów poniżej linii parapetu.
Przeczytaj więcej o: firany, zasłony ,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group