Awantura o drzewa

16.10.2022   Autor: Jakub Sierakowski
1341---64
Legalne, czy nie. Oto pytanie, które pada teraz w Złotowie. Chodzi o wycięcie i przycięcie drzew i krzewów nad rzeką. Według Wód Polskich, doszło do przestępstwa. Burmistrz miasta odpowiada, że to sztuczna afera. 

Kontrowersyjne przycięcie i wycięcie odbyło się kilka tygodni temu. Sprawę podczas sesji Rady Miejskiej poruszył jeden z mieszkańców. Sytuację zbadali pracownicy Wód Polskich, którzy przeprowadzili kontrolę na miejscu. 

- Urząd Miejski faktycznie wyjaśnił nam, że dokonano cięć pielęgnacyjnych wyłącznie na działce nr 4, będącej własnością gminy miasta Złotów. Natomiast nadzór wodny w Złotowie w toku postępowania administracyjnego zawiadomił burmistrza o nielegalnej wycince drzew, krzewów i podkrzesania bez zgody właściciela nieruchomości na działce nr 7 -  mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Bydgoszczy.

Wody Polskie złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z - ich zdaniem - nieuprawnioną przycinką na działce nie należącej do miasta. Burmistrz Złotowa odpiera zarzuty. Jego zdaniem, nie doszło do złamania prawa. Jak dodaje, sprawę sztucznie “rozdmuchuje” jedno z lokalnych mediów.

- W tej sprawie nie ma żadnej afery. Ale jestem zaskoczony tym, że nabiera to takie kształtu. Wyraźnie ktoś ma w tym interes – znamy adresata. Jestem zaskoczony brakiem świadomości za odpowiedzialność za słowo. Nie można nazywać kogoś przestępcą za sprawy w żaden sposób nie uzasadnione i pozbawione sensu, żeby poprawić sprzedaż gazety w lokalnym medium - twierdzi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Jak zapowiedział burmistrz, obecnie zastanawia się nad wystąpieniem na drogę sądową w związku z publikacjami dotyczącymi przycinania drzew i krzewów. 

***
Kilka dni po publikacji naszego artykułu burmistrz Złotowa Adam Pulit wystosował do naszej redakcji pismo, w którym przekazuje informację o stanie faktycznym. Pisownia oryginalna. 

"Pismem z dnia 28 września 2022 r. Kierownik Nadzoru Wodnego w Złotowie zawiadomił Burmistrza Miasta Złotowa o nielegalnej wycince drzew, krzewów i podkrzesania drzew. Jednocześnie w piśmie wskazano, że "podczas wizji w dniu 14.09.2022 r. pomierzono średnicę w miejscu ścięcia, na różnych wysokościach, pracownicy NW w Złotowie nie są w stanie ocenić, czy we wszystkich przypadkach są to drzewa, czy krzewy oraz wskazać gatunki drzew, nie są w stanie również ocenić w jakim procencie zostały podkrzesane drzewa. Nadzór Wodny w Złotowie nie posiada inwentaryzacji dendrologicznej działki nr 7 obr. 91 Złotów, informację o wycince powzięliśmy w dniu 22.08.2022 r. od zgłaszającego Pana .... (anonimizacja danych)., który posiada szerszą wiedzę o wykonanych pracach." Zwrócono także uwagę na brak znaków granicznych w terenie oraz błąd wskazania współrzędnych urządzenia GPS, którym posługiwano się podczas oględzin terenu, na poziomie 3 metrów. Jednocześnie poinformowano, że "w dniu 23.09.2022 r. do Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z wniesieniem o wszczęcie postępowania w celu wykrycia sprawcy popełnionych czynów."
Przeczytaj więcej o: zlotow, awantura o drzewa, drzewa w Złotowie,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group