Coraz więcej zachorowań na koronawirusa

02.10.2022   Autor: Artur Maras
1102---1953
COVID wcale nie odpuszcza - przestrzegają lekarze. Mamy teraz kolejną falę i szczyt zachorowań. Tych od kilku tygodni systematycznie przybywa.  

- Jesteśmy na fali  - tak lekarka rodzinna z jednej z pilskich przychodni mówi o obecnej sytuacji związanej z COVID-19. Lekarze od kilku tygodni notują wzrost zachorowań 
 
- Bardzo dużo osób, którzy sami sobie wykonują test albo my im wykonamy test są dodatni, więc ewidentnie mamy kolejną falę - twierdzi lek. med. Iwona Leśniewska, lekarz rodzinny.
 
Oficjalne statystyki mówią o ponad 4 tys. osób zakażonych. Najwięcej w Mazowieckim, Śląskim i Wielkopolskim. Wiele osób nie wykonuje jednak testów.  
- Zmieniliśmy politykę testowania, widzimy też, że ta skłonność do testowania jest różna. Przede wszystkim obserwujemy to co dzieje się w szpitalach - tłumaczy Adam Niedzielski, minister zdrowia.
 
Tylko wczoraj z powodu zakażenia COVID-19 zmarło w Polsce 30 osób. Od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku, to niemal 118 tys. osób. Dlatego lekarze niezmiennie zachęcają do profilaktycznych szczepień. 
- Warto się szczepić dlatego, że przebieg choroby po szczepieniu jest znacznie lżejszy, łagodniejszy, niż przebieg u tych pacjentów, którzy się nie szczepią - mówi lek. med. Iwona Leśniewska.
 
Od dwóch tygodni drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 roku życia, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej.  
- Czyli można powiedzieć, że już czwartą dawką, z tym, że różne osoby są na różnym etapie tego procesu szczepienia, przeciwko COVID-19. Jeżeli ktoś nie przyjął jeszcze żadnej dawki, również może zgłosić się i zaszczepić przeciw COVID-19. Tak samo jak osoby, które są po pierwszej dawce itd. - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału NFZ.
Na bezpłatne szczepienia można umówić się poprzez Internetowe Konto Pacjenta, stronę internetową pacjent.gov.pl, infolinię (tel. 989) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia rusza od dzisiaj z kampanią “Chcę zrozumieć, która ma “rozwiać wątpliwości i przekonać nieprzekonanych”.  

- Mamy do czynienia z preparatem badanym już nie tylko na grupach testowych, ale mamy te realne wyniki dotyczące również tych niekorzystnych zjawisk, mówię tu o niepożądanych odczynach poszczepiennych - zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.
 
Od 3 października ministerstwo zdrowia uruchomi szczepienia dawką przypominającą dla dzieci od 5 roku życia.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group