Płyn Lugola dostali strażacy w całym kraju

22.09.2022   Autor: Jakub Sierakowski
987---967
Polska przygotowuje się na skażenie nuklearne. To nie żart ani nie ćwiczenia. Chodzi o potencjalne zagrożenie związane z rosyjskimi atakami na elektrownię nuklearną w Zaporożu na Ukrainie. 
 
Doniesienia o walkach w rejonie Zaporoża pojawiają się prawie od samego początku konfliktu zbrojnego. To największa elektrownia jądrowa w Europie. Mimo to Rosjanie prowadzą tam ostrzał. 
 
- Mamy przykład Czarnobyla. Sam się zmagam z problemami tamtych lat. Ludzie słusznie trochę panikują, bo jak tu nie być wystraszonym o własny byt, o swoje istnienie - mówią pilanie.  
 

Jak się okazuje, na najgorszy scenariusz przygotowuje się także Polska. Do jednostek Powiatowych Straży Pożarnych w kraju trafiły właśnie tabletki z jodkiem potasu. W przypadku katastrofy nuklearnej, strażacy będą go dystrybuować wśród mieszkańców. 


 
- Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski - czytamy w oświadczeniu MSWiA. 
 
Ministerstwo podkreśla także, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu, bez uzasadnionej przyczyny, może być groźne dla zdrowia. 
fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group