Niewyjaśniona śmierć dyrektora PDK w magazynie 997

22.09.2022   Autor: Redakcja
1710---715
21 lat temu został zamordowany dyrektor Pilskiego Domu Kultury. Dziś do tej sprawy wraca Magazyn Kryminalny 997. To kolejna próba rekonstrukcji wydarzeń sprzed lat. Osoby odpowiedzialne za śmierć Ryszarda Winkowskiego do dziś nie poniosły odpowiedzialności.  
 
Nagrania do programu rozpoczęły się w sierpniu. W Pile na osiedlu, gdzie mieszkał Ryszard Winkowski, dziennikarze opowiadali o tym, co zastali po przybyciu na miejsce. Do zabójstwa doszło w nocy z 12 na 13 kwietnia 2001 roku.  

Minęło 20 lat od śmierci dyrektora PDK w Pile. Sprawcy wciąż nieznani...
 
- Byłem operatorem kamery wtedy więc pojechałem na to miejsce i niestety teren był ogrodzony przez policję, pamiętam, że były ślady wleczenia osoby wzdłuż tych garaży, które się tam znajdowały i ślady prowadziły aż do rzeki - wspomina Kamil Kończewski, operator kamery. 
 
A na brzegu została teczka z dokumentami. Było też dużo krwi. Śledczy nie chcieli wówczas informować o przebiegu śledztwa, które było prowadzone pod kątem zaginięcia a nie morderstwa. Ciało Ryszarda Winkowskiego trzy tygodnie później wyłowiono z Gwdy.Do dziś nie wiadomo kto i dlaczego go zabił.  
 
- Często wracamy do sprawy na prośbę śledczych, którzy sprawę badają, wiemy o tym, że w tej chwili działają bardzo prężnie archiwa X i również policjanci z archiwów X zwracają się z prośbą o emisję o przypomnienie jakiejś sprawy być może mają jakiś ślad i chcą coś sprawdzić, chcą coś zbadać - przyznaje Dawid Sawicki z Magazynu Kryminalnego 997. 
 
Już w 2016 roku śledczy wyjaśniali trop na jaki wpadli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Wówczas umorzone postępowanie podjął śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Katowicach. 
- Następnie śledztwo w tej sprawie wobec braku potwierdzenia materiałem dowodowym wspomnianych okoliczności, zostało przez prokuraturę umorzone wobec sprawców niewykrycia tego czynu. Oczywiście sprawa ta pozostaje nadal w zainteresowaniu organów ścigania, dlatego wszelkie informacje, które mogą przyczynić się do zmiany obecnego stanu rzeczy pomoc w wyjaśnieniu tej sprawy są niezwykle cenne - prokurator Bartłomiej Maniara ze śląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. 

Dlatego śledczy proszą o kontakt wszystkich, którzy mogą coś nowego wnieść do sprawy wyjaśnienia zagadkowej śmierci byłego dyrektora Pilskiego Domu Kultury. Materiał w Magazynie Kryminalnym 997 można obejrzeć TU. 

fot. Facebook Magazynu Kryminalnego 997 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group