Święto Kapusty i Bitwa Regionów na smaki - VIDEO

01.08.2022   Autor: Redakcja
1768---177
Surowa, kiszona, gotowana – jednym słowem kapusta w roli głównej. Dań z dodatkiem tego warzywa próbowano i oceniano w Romanowie Dolnym. W miniony weekend odbyła się tam Bitwa Regionów Kół Gospodyń Wiejskich wraz z dorocznym świętem kapusty.  

Święto Kapusty w Romanowie Dolnym obchodzi się od 17 lat. Dla mieszkańców znaczy ono więcej niż dożynki. Bo okoliczne pola przez dziesiątki lat były wykorzystywane pod uprawę warzyw.  

- Wśród tych warzyw dominowała kapusta, bardzo dużo osób uprawiało tu kapustę. Można tak powiedzieć, że kapusta to taki wyróżnik warzywników, którzy tutaj byli - tłumaczy Bolesław Chwarścianek, wójt gminy Czarnków. 
 
Teraz już tej dominacji białych główek na polach nie widać.  

- Pomimo tego, że kapusta z naszych pól znika, to tradycja zostaje, mamy ją w sercu, mamy ja w tradycji i będziemy to kontynuować tak długo jak się da - zapewnia Hanna Rzysko-Żukowska, sołtys Romanowa Dolnego. 
 
W tym roku nieco wcześniej, bo święto kapusty zostało połączone z Bitwą Regionów. Najlepsze kucharki z kół gospodyń wiejskich z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego rywalizowały o podniebienia mieszkańców i jurorów.  
  
- Przygotowałyśmy na dzisiejszą bitwę, pyszne, wyjątkowe szare kluchy, na pysznej kiszonej kapuście, oczywiście nie mogło jej zabraknąć okraszone były boczkiem, okraszone były cebulką - zachęca Monika Leśniewska-Gorączka, Koło Gospodyń Wiejskich z Romanowa Dolnego. 

Były też bardziej wymyślne dania, ale wszystkie opierały się na tradycyjnych przepisach i oczywiście kapuście. Gospodynie dzieliły się też przepisami, jak ją najlepiej ukisić.  
 
- Szatkowana, marchewka, liść laurowy, troszkę cukru, dosłodzić dosolić i dobrze ubić. A można i stopami, a można i dębowym wałkiem jak kto woli. Na pewno nie kisimy już nóżkami, są już teraz nowoczesne metody kiszenia - spierają się panie z kół gospodyń wielskich. 
 
Ale tradycyjny smak pozostanie. Czy przyciągnie młodzież, coraz bardziej przyzwyczajoną do fast foodów? 
 
- Stara kuchnia powraca, regionalna, stare przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzisiaj młodzież o tym nie wie, może sobie troszeczkę spróbuje to sobie przypomni - zastanawia się Zbigniew Radzimiński z komisji konkursowej Bitwy Regionów. 

Bitwa na smaki ma promować rodzime produkty i propagować tradycyjne dania regionalne.  

- Wielkopolska także się szczyci dużymi tradycjami od wielu wieków i trzeba to wszystko pokazać z powrotem społeczeństwu - przekonuje Bogdan Fleming, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Poznaniu.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego finansowo nagradza najbardziej utalentowane kulinarnie koła gospodyń wiejskich. Po zmaganiach powiatowych najwyżej ocenione kucharki będą rywalizować w skali województwa, a później staną do finału ogólnopolskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group