Zakopali 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów. Teraz usłyszeli zarzuty

04.04.2022   Autor: Redakcja
---1662

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych na terenie powiatu pilskiego. Do tej pory zatrzymano łącznie 18 osób. Organizatorzy przestępczego procederu na utylizacji odpadów zarobili około 30 milionów złotych.

Nielegalne składowanie odpadów stało się w ostatnich latach bardzo dochodowym biznesem. Przestępcy nie zważając na zagrożenie dla środowiska i obowiązujące zakazy nielegalnie składują odpady, szczególnie te niebezpiecznie. Tak było również na terenie powiatu pilskiego. Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Pile prowadzą śledztwo w sprawie nielegalnego składowania odpadów. 

-Wszystko zaczęło się od kontroli, którą 13 stycznia br. na terenie gminy Szydłowo przeprowadzili urzędnicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Kontrola została zaplanowana w związku z anonimową informacją o nielegalnym składowaniu odpadów, która wpłynęła do urzędu - informuje podinspektor Iwona Leszczyńska z KWP w Poznaniu -We wskazanym miejscu urzędnicy WIOŚ zastali 4 mężczyzn oraz ciężarówkę, z której akurat wysypywane były odpady. Mężczyźni odmówili wpuszczenia urzędników na ogrodzony teren, dlatego na miejsce wezwano policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Wtedy okazało się, że kierowca nie posiadał „karty przekazania odpadów” a ich transport nie został wpisany do Bazy Danych Odpadowych. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw wszyscy czterej mężczyźni zostali zatrzymani - dodaje policjantka. 

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wykryli, że nieprawidłowości to tylko wierzchołek góry lodowej. W związku ze sprawą zatrzymali łącznie 18 osób – 17 mężczyzn i kobietę. To kierownictwo i pracownicy firmy zajmującej się utylizacją odpadów. Zatrzymani mieszkają na terenie województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, są w wieku od 30 do 55 lat. 

Śledczy z policji i prokuratury ustalili, że tylko na terenie jednego ujawnionego żwirowiska sprawcy zakopali około 10 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych, dzięki czemu obniżyli koszty utylizacji i tym samym wzbogacili się o nawet 30 milionów złotych. Nielegalnie składowane odpady pochodziły głównie z oczyszczalni ścieków oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Były to także opony i gruz. Śledczy podejrzewają, że grupa przestępcza działała w ten sposób już od kilku lat, dlatego miejsc nielegalnego składowania odpadów może być więcej. 

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące nielegalnego składowania odpadów mogących zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym. Decyzją prokuratora podejrzani zostali objęciu policyjnym dozorem połączonym z zakazem kontaktowania się ze sobą. W sprawie wydano także postanowienia o zabezpieczeniu należącego do nich mienia, którego łączna wartość to ponad 100 tysięcy złotych. Podejrzanym w tej sprawie osobom grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

opr. KWP Poznań

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group