Psycholodzy sportowców - kto korzysta z ich pomocy? Czy warto?

16.02.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
4293---439
Sport a psycholog mają ze sobą dużo wspólnego. Podczas gdy trenerzy zazwyczaj skupiają się na fizycznej stronie sportu, psycholodzy sportowi skupiają się na umysłach sportowców – pomagają oni zarówno amatorom, jak i profesjonalistom osiągać ich wymarzone cele. Obecnie rola psychologa sportowego jest bardziej akceptowana jako część stałego sztabu trenerskiego drużyn i sportowców indywidualnych. Sprawdźmy zatem, czym zajmuje się psycholog sportowy i czy warto z niego korzystać.

Rodzaje psychologów sportowych

Na świecie istnieje mnóstwo rodzajów psychologów np. kliniczni, sądowi, społeczni lub kryminalistyczni. Wśród nich można wyróżnić psychologów sportowych, którzy coraz częściej odgrywają dużą rolę w życiu zawodników. Można ich podzielić na kilka kategorii:
•    Psychologowie edukacyjno-sportowi – wykorzystują różne metody, aby pomóc sportowcom poprawiać wyniki sportowe. Obejmuje to uczenie ich, jak wykonywać określone techniki, takie jak wyznaczanie celów lub rozmowa z samym sobą, aby lepiej radzić sobie na boisku lub korcie,
•    Kliniczni psycholodzy sportowi – pracują ze sportowcami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja lub lęki. Wiąże się to z wykorzystaniem technik zarówno z psychologii sportu, jak i psychoterapii. Psycholog kliniczny pomaga zawodnikom jednocześnie poprawić ich zdrowie psychiczne i wyniki sportowe,
•    Psycholodzy od ćwiczeń – współpracują z osobami niebędącymi typowymi sportowcami lub osobami ćwiczącymi na co dzień, aby pomóc im nauczyć się, jak wyrobić nawyk treningu. Może to obejmować niektóre z tych samym technik stosowanych przez innych psychologów sportowych, takich jak ustalanie celów i planów ćwiczeń.

Sport a psycholog to w rzeczywistości jedno i to samo. Obecnie coraz częściej sportowcy, którzy czarują nas swoimi umiejętnościami, korzystają z usług psychologów, dzięki czemu utrzymują oni dobrą formę i cały czas chcą osiągać coraz lepsze rezultaty. Wiedza na temat aktualnej formy sportowca bardzo często przydaje się podczas obstawiania zakładów bukmacherskich. W analizie liczy się każdy szczegół, a w sportach takich jak tenis, koszykówka, boks, czy snooker w dużej mierze liczy się przede wszystkim umysł i koncentracja. Typowanie nie należy do najłatwiejszych dziedzin, ale na starcie warto wybrać dobry i zarazem legalny serwis z szeroką ofertą zakładów. W Polsce istnieje już ponad 20 legalnych firm bukmacherskich, a jedną z nich jest Superbet. Wpisz podczas rejestracji kod promocyjny superbet, a otrzymasz największy cashback na rynku oraz bonus od depozytu. Ponadto bukmacher, którego ambasadorem jest Jerzy Dudek, ma mnóstwo promocji dla stałych klientów, z których można korzystać każdego dnia!

Czym zajmują się psycholodzy sportowi

Niektórzy sportowcy, gdy mają problem, zwracają się o pomoc do psychologa sportowego lub innego eksperta zajmującego się ćwiczeniami i psychologią sportu. Zawodnicy mogą na przykład stać się niespokojni lub stracić koncentrację podczas meczów. Częstym problemem jest również słaba komunikacja z drużyną, zaburzenie kontrolowania temperamentu oraz brak motywacji do treningów lub ćwiczeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze role psychologa sportowego.

Utrzymanie koncentracji

Skupienie się wyłącznie na swoich celach podczas meczu lub pojedynku obejmuje umiejętność wyciszenia elementów rozpraszających, jak np. tłum krzyczących kibiców. Pozwala to sportowcom w skoncentrowaniu się, nawet w obliczu innych rzeczy, które walczą o ich uwagę. Typowe techniki, które mogą być stosowane w tym celu, obejmują głębokie oddychanie oraz zwracanie uwagi na to, co podpowiada nam ciało.

Wytrzymałość psychiczna

Sport a psycholog łączą się ze sobą w wielu kwestiach. Jedną z nich jest wytrzymałość psychiczna, która stała się obszarem rosnącego zainteresowania psychologów sportowych. Termin ten odnosi się do cech psychologicznych, które są ważne dla osiągnięcia przez sportowca optymalnych wyników. Wśród tych cech jest niezachwiana wiara w siebie, zdolność do odreagowania niepowodzeń i niezaspokojone pragnienie odniesienia sukcesu. Pozytywne reagowanie na sytuacje, zachowanie spokoju pod presją i samokontrola to kilka innych technik, które przyczyniają się do odporności psychicznej.
Wizualizacja i wyznaczanie celów

Te dwa elementy wykorzystywane w psychologii sportu polegają na ustalaniu celu, a następnie wizualizacji każdego kroku potrzebnego do osiągnięcia tego bez niepokoju. Wizualizacja polega na tworzeniu mentalnego obrazu tego, co sportowiec zamierza robić podczas rywalizacji. Sportowcy mogą wykorzystać tę umiejętność, aby wyobrazić sobie wynik, do którego chcą dążyć. Mogą oni np. wizualizować sobie wygraną danego spotkania lub kolejne kroki, aby tego dokonać. Wizualizacja może być także przydatna, aby sportowcy czuli się spokojniejsi i skoncentrowani przed zawodami.

Motywowanie

Niektórzy psycholodzy sportowi współpracują z zawodowcami i trenerami, aby poprawić wyniki poprzez zwiększenie ich poziomu motywacji. Główny przedmiot psychologii sportu, jakim jest motywacja, dotyczy zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych motywatorów. Zewnętrzne to np. trofea, puchary, medale, pieniądze i sława. Wewnętrzne motywatory powstają z wnętrza i jest to pragnienie zwycięstwa lub poczucie dumy z rezultatu ciężkich treningów.

Niwelowanie lęku

Zawodowi psycholodzy sportowi pomagają sportowcom radzić sobie z silną presją wynikającą z rywalizacji. Często wiąże się to ze znalezieniem sposobów na zmniejszenie lęku przed występem i walką z wypaleniem. Zdarza się, że profesjonalni zawodnicy denerwują się przed meczem lub turniejem. Te nerwy mogą mieć niebagatelny wpływ na dyspozycję i formę. Nauka techniki zachowania spokoju jest bardzo ważna, aby pomóc sportowcom w osiąganiu jak najlepszych rezultatów. Techniki, które mogą być przedmiotem zainteresowania tej dziedziny psychologii sportu, obejmują techniki relaksacyjne, zmienianie negatywnych myśli na te pozytywne i budowanie pewności siebie. Podczas kariery sportowej zdarza się również syndrom „wypalenia”. Przydarza się to sportowcom, którzy często doświadczają presji, niepokoju i intensywnych treningów. Pomaganie sportowcom w przywróceniu poczucia równowagi i podtrzymywaniu motywacji może pomóc w walce z uczuciem wypalenia.

Wspomaganie rehabilitacji

Innym ważnym celem psychologii sportu jest pomoc sportowcom w powrocie do zdrowia, szczególnie po kontuzji. Niedyspozycja sportowca może prowadzić do reakcji emocjonalnych oprócz urazów fizycznych, które mogą obejmować uczucia złości, frustracji, beznadziejności i strachu. Psychologowie sportowi współpracują z tymi zawodnikami, aby pomóc im mentalnie poradzić sobie z procesem regeneracji i przywrócić pewność siebie, gdy są gotowi do powrotu do sportu.

Czy warto korzystać z psychologów sportowych?

Badania wskazują, że sport a psycholog coraz częściej łączą się ze sobą w celu poprawienia rezultatów profesjonalnych zawodników. Stosowanie różnych technik psychologii ma duży wpływ na obszary dobrego samopoczucia. Stwierdzono, że lekarze często doświadczają negatywnych reakcji podczas leczenia pacjentów z poważnym schorzeniem. Jednak kiedy lekarze stosują te same procedury psychologiczne, co psycholodzy sportowi, są w stanie lepiej kontrolować te reakcje. Wiele osób sugeruje, że psychologowie sportowi mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu otyłości, szczególnie u młodszych osób i dzieci. Pomagając od najmłodszych lat w zwiększeniu aktywności fizycznej, psycholog sportowy może przyczynić się do utrzymywania prawidłowej wagi i kondycji w tej grupie demograficznej.

Zdjęcie: freepic.com
Przeczytaj więcej o: psychologia sportu, sport psycholog,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group