Chcieli popełnić samobójstwo. Uratował ich utwór znanego rapera

17.12.2021   Autor: News4Media
1222---7
Czy jedna piosenka może uratować wiele ludzkich żyć? Tak! Udowodnił to pewien amerykański raper, dzięki któremu młode osoby borykające się z depresją, chcące odebrać sobie życie, uwierzyły w to, że mogą uzyskać pomoc.

Piosenka, która niesie wsparcie

Sprawę opisał „The Guarian”. „1-800-273-8255” to tytuł piosenki rapera posługującego się pseudonimem Logic. Artysta, we współpracy z Khalidem i Alessią Carą, w swoim przeboju opowiedział o trudnej drodze prowadzącej przez depresję. Choć początkowo jej tekst ma bardzo trudny i bolesny wydźwięk, historia kończy się szczęśliwie. Jej bohater czuje się wysłuchany, zrozumiany i odzyskuje sens życia. Tajemnicze liczby zawarte w tytule to jednocześnie numer amerykańskiego telefonu zaufania dla młodzieży. Nagrywając utwór raper chciał przekazać swoim słuchaczom, że istnieją osoby, które chcą im pomóc.

 

Udało mu się!
Niespełna 432 miliony odsłon teledysku najwyraźniej przyniosły oczekiwane efekty. Według analiz badaczy z British Medical Journal, kiedy piosenka zyskała popularność, infolinia odnotowała niemal 10 tysięcy dodatkowych telefonów od młodzieży szukającej pomocy.
- Działania w zakresie zapobiegania samobójstwom i edukacji muszą wykorzystywać pozytywne media, aby edukować opinię publiczną i grupy wysokiego ryzyka na temat zapobiegania samobójstwom bez szkody dla osób zagrożonych – czytamy w publikacji cytowaną wypowiedź naukowców.

Kluczowe okazały się 34 dni, w czasie, których opinia publiczna szczególnie poświęcała uwagę utworowi. Właśnie wtedy Lifeline (rzeczona infolinia) odebrała o 6,9 proc. więcej połączeń. Udowodniono, że w tym samym czasie również liczba samobójstw spadła o 5,5 proc. Inaczej mówiąc, utwór „1-800-273-8255” mógł ratować nawet 245 ludzkich żyć.

Gdzie szukać pomocy w Polsce?
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 (obowiązuje opłata jak za standardowe połączenie)
- Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. tel. 116 123 (połączenie bezpłatne)
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu)
- ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania - tel. 22 484 88 01 (opłata jak za standardowe połączenie)
- Linia wsparcia dla osób po stracie bliskich – tel. 800 108 108 (połączenie bezpłatne)
- Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli – tel. 800 080 222 (całodobowo, połączenie bezpłatne).

fot. screen YouTube / Logic

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group