70-cio procentowa podwyżka opłat za ścieki

23.11.2021   Autor: Mateusz Manthai
1096---249
Drastyczna podwyżka cen za odprowadzanie ścieków w Łobżenicy. Mieszkańcy muszą płacić kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu. 

Według samorządowców, podwyżki są spowodowane ostatnią modernizacją oczyszczalni ścieków w Liszkowie. Przebudowa była konieczna ze względu na niewydolność infrastruktury. Remont oczyszczalni kosztował blisko 13 milionów złotych. 4 miliony pochodziły z dotacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a ponad 5 milionów dołożyła gmina. Pozostała część - 2,7 miliona to kredyt zaciągnięty przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. I to właśnie on przesądził o drastycznych podwyżkach.  

- Tymi środkami zostali również obciążeni mieszkańcy, ponieważ uważam, że musimy solidarnie dzielić się kosztami związanymi z modernizacją sieci, z przebudową oczyszczalni ścieków - mówi ​Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. 

 
70 proc. podwyżki weszły w życie w styczniu tego roku. Jak mówi miejski radny Ryszard Biniak, dług spłacają wyłącznie podłączeni do sieci kanalizacyjnej. Reszta mieszkańców nie ponosi kosztów zaciągniętego kredytu. Jego zdaniem, jest to niesprawiedliwe.  

- Mieszkańcy są zbulwersowani tak wysokimi cenami. Ludzie nie są w stanie udźwignąć ciężaru tak wysokich podwyżek. Tym bardziej, że ta podwyżka była tak wysoka - twierdzi Ryszard Biniak, radny Rady Miejskiej. 

Radny zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pytaniem o wyjaśnienie zasadności takich działań. Burmistrz natomiast zapewnia, że więcej podwyżek nie będzie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group