Konkurs dla młodzieży na 40. rocznicę stanu wojennego

28.10.2021   Autor: Redakcja
928---106
Rusza konkurs pt. "Śladami stanu wojennego. 40. rocznica pamięci o zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym". Jest to konkurs dla uczniów i studentów na pracę pisemną lub grafikę (malarstwo, rysunek, fotografia i film).

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. 

- Aby godnie przygotować obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zapraszamy uczniów i studentów do udziału w konkursie pt.: „40. rocznica pamięci o zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym” - mówi współorganizator konkursu Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata. 

 Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu historii Polski XX wieku oraz zwiększenie wrażliwości młodego pokolenia na problematykę stanu wojennego i okresu komunistycznych rządów w PRL oraz uczczenie pamięci ofiar systemu komunistycznego w Polsce, a także upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości regionalnej, narodowej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

Część pisemna konkursu polega na napisaniu eseju na podstawie jednego, wybranego tematu.
a)    „Reakcja działaczy Solidarności i liderów opozycji demokratycznej na wprowadzenie stanu wojennego. Omówienie na wybranych przykładach.”
b)   „Reakcja ludzi kultury i sztuki /osób publicznych/ na stan wojenny. Omówienie na wybranych przykładach.”
c)    „Wojciech Jaruzelski – ocena postaci.”
d)   „Wpływ Stanu Wojennego na życie w PRL – Kościół, prawa człowieka, społeczeństwo, kultura i gospodarka.”

 
Część graficzna konkursu polega na zaprojektowaniu grafiki (grafika komputerowa, malarstwo, rysunek, fotografia i film) o tytule: „Śladami stanu wojennego - 40. rocznica pamięci o zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym.”

Termin składania prac mija 26 listopada. Organizatorem konkursu jest pilski oddział NSZZ „Solidarność” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA. Wyniki zostaną ogłoszone 13 lub 14 grudnia 2021. Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie internetowej www.effata.of.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group