Noc Księgarń. Ciekawe spotkania w Pile

20.10.2021   Autor: Redakcja
1891---1015
Noc Księgarń przed nami. Już w najbliższy piątek, 22 października w Pile w Domu Księgarskim MJL, przy ul. 14 lutego 2. Będzie spotkanie z tłumaczem, warsztaty plastyczne z plakacistką oraz koncert. 

W księgarni Jana Lusa w Pile już o godz. 18.00 pod hasłem "Plakat to rozmowa" rozpocznie się warsztat dla wszystkich z Ewą Jałochowską. Inspiracją będzie książka „Kolory PRL. Plakat, komiks i film animowany”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o czym plakat opowiadał kiedyś, a także spróbują zaprojektować plakat samodzielnie. 

O godz. 20.00 uczestnicy zatopią się w Świat Singerów, czyli o kulturze jidysz opowiadać będzie tłumacz Krzysztof Modelski. Wstępem do opowieści o twórczości rodzeństwa Singerów oraz o naszym dziedzictwie kulturowym będą opowiadania „Perły” i „Na obcej ziemi” Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Isaaca Beshevisa Singera. Razem z książkami siostry autorów Ester Singer Kreitman „Rodowód”, „Taniec demonów”, „Brylanty”, tworzą serię wydawniczą Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa.

To spotkanie uatrakcyjni aranżacja muzyczna w wykonaniu skrzypaczki Karoliny Furmańczyk i gitarzysty Karola Szonowskiego.

- Będzie można spacerować wśród książek i wybierać coś dla siebie, kupić z 20 proc. rabatem literaturę piękną, od godziny 20.00 także podręczniki - zachęca Iwona Belter z Agencji Promocji Książek i Czytelnictwa. 

WYDARZENIE BĘDZIE TEŻ MOŻNA ŚLEDZIĆ NA FACEBOOKU

Ewa Jachochowska – historyk sztuki. Przez kilka lat była redaktorem w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia. Teksty poświęcone sztuce i kulturze opublikowała także w „Tygodniku Powszechnym”, „Wiedzy i Życiu” i portalu tygodnika „Polityka”. Dzięki swoim dwóm synom zaczęła pisać książki o sztuce i wierzeniach. Autorka „Historii sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem”, „W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków” (Muza 2018, 2019), „Duchów Singapuru” (Wyd. Bukowy Las, 2019), oraz „Smutek mamuta. Prawie wszystkie mity świata” (wyd. Nisza 2019). „Kolory PRL”, Wydawnictwa Muza 2021, nie opowiadają jedynie o trzech sztukach: plakacie, filmie animowanym i komiksie. Choć przede wszystkim jest to książka o nich. Polscy artyści zdobyli przecież uznanie na świecie. Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Witold Giersz, Rafał Olbiński, Grzegorz Rosiński, to tylko kilka nazwisk spośród wielu pojawiających się na łamach tej książki. Jednak jest to książka o czymś więcej, o nadziei, strachu, trudnych wyborach i polityce, którą mieszkańcy Peerelu odczuwali na własnej skórze. Jest tu historia, nowoczesność i człowiek starający się pomiędzy nimi odnaleźć, w czym pomaga mu komiks, animacja i plakat, czyli kolory PRL.
Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I LO im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów (Poznań, 1995, 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się: powieść Izraela Rabona Ulica (Wydawnictwo Dolnośląskie 1991) i zbiory opowiadań Izraela Joszuy Singera: Na obcej ziemi” i „Perły” (Wydawnictwo Fame Art. 2020, 2021). Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie. 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  

fot. Gerd Altmann z Pixabay oraz materiały prasowe Agencji Promocji Książek i Czytelnictwa 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group