Remont zabytku w Białej

03.10.2021   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
---
200 tys. zł na remont kościoła. Taka decyzja zapadła podczas trzcianeckiej sesji. Prace w zabytkowym kościele w Białej trwają od lat. 
Kościół w Białej pod Trzcianką jest remontowany w miarę pozyskiwania funduszy na kolejne prace. Oryginalny budynek miał ściany szachulcowe, ale odbudowanie go w takiej formie jest zbyt drogie. W porozumieniu z konserwatorem zabytków, zapadła więc decyzja o odnowieniu elewacji w sposób tradycyjny. 
Zostaną też wymienione dwie belki, które podtrzymują belki stropowe w kościele, bo są już w takim stanie zdegradowanym przez szkodniki, że niestety nie spełniają swojej roli. A jak już będziemy wymieniać te dwie belki, to również przy okazji też i strop, który jest niestety momentami w takim stanie, że już opada - mówi ks. Eugeniusz Gnibba, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Białej

Na wykonanie tych prac pozwoli dotacja. Choć o jej przyznaniu zdecydowali trzcianeccy radni, to te 200 tys. zł nie pochodzi z gminnej kasy. 
 
 – To są środki pochodzące od wojewody. Tak naprawdę parafia zgłosiła się poprzez urząd do wojewody o przyznanie środków na ochronę zabytków. Takie środki zostały przyznane i w całej wysokości dotację przeznaczyliśmy właśnie na parafię - tłumaczy Robert Matkowski, przewodniczący Pady Miejskiej Trzcianki
Lista prac do wykonania jest jeszcze długa. Remontu wymaga wnętrze kościoła. Należy odświeżyć ściany i wymienić instalacje i co najważniejsze odnowić barokowy ołtarz swego czasu pomalowany... farbą olejną. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group