Przez pilskie lotnisko do gwiazd

18.09.2021   Autor: AK
1329---64
51-letnia amerykańska pilotka, geolożka i artystka dr Sian Proctor jest jedną z czwórki astronautów-turystów przebywających obecnie w kosmosie. Kobieta trzy lata temu spędziła w Pile ponad dwa tygodnie. Brała udział w analogowej misji kosmicznej na w habitacie Lunares.  

W czwartek na orbitę została wyniesiona kapsuła Crew Dragon. Na jej pokładzie znalazło się czworo astronautów. To pierwsza misja bez udziału pilotów kosmicznych. Dr Sian Proctor marzyła o locie w kosmos już trzy lata temu, kiedy wzięła udział w jednej z pierwszych misji w habitacie Lunares w Pile.  U nas była jako naukowiec, a w kosmos poleciała bardziej jako artystka, ponieważ w taki sposób zdobyła to ostatnie miejsce na pokładzie Dragona - mówi Agata Minkus, dyrektor misji w Lunares.

Profesjonalna i otwarta – tak ją wspominają tu w Pile. A nowi - kolejni już uczestnicy misji marzą o podobnym scenariuszu na życie.  

- Ona była tu trzy lata temu, to jest mega ekscytujące, ponieważ ona pewnego dnia chciała znaleźć się w kosmosie i teraz tam jest, więc mam nadzieję, znaleźć się na jej miejscu za kilka lat - marzy Eleonora Kaiser z Cypru.
Agnieszka natomiast w bazie Lunares skończyła właśnie swoją piątą misję. Tym razem badała wpływ stresu na astronautów. Z Sian Proctor minęły się w habitacie. Jedna zaczynała, a druga kończyła swoją przygodę z misją księżycową w pilskiej bazie. Ona także ma nadzieję, że firmy prywatne nie zrezygnują z tego pomysłu i w przyszłości sama zostanie komercyjnym astronautą.
 
Tu w habitacie spędziła ostatnie dwa tygodnie. Warunki sprzyjały badaniom prowadzonym przez uczelnie i firmy z całego świata.  
 
- Cenię sobie każde takie doświadczenie, nawet jeśli jest ciężko to zawsze można wyciągać jakieś lekcje, co można było zrobić lepiej - mówi Agnieszka Elwertowska.

Izolacja i jej wpływ na mózg jest tematem przewodnim ostatnich misji. Analogowi astronauci pomagają między innymi w badaniach nad wpływem kwarantanny na ludzi w czasach pandemii.  
 
- Izolacja jest bardzo interesującym doświadczeniem. Teraz wiemy jak trudne jest to przebywanie w środku. Uczy cię to wielu rzeczy i zmienia perspektywę - przekonuje Felipe Ignacio Suazo Gonzalez z Chile.

Zwłaszcza teraz, gdy ta perspektywa stała się wręcz kosmiczna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group