Justyna Franieczek w finale Igrzysk Paraolimpijskich

30.08.2021   Autor: Redakcja
205---37
Justyna Franieczek zajęła w swoim biegu eliminacyjnym trzecie miejsce i awansowała do finału biegu na 400m podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Finał we wtorek 31 sierpnia.

Debiutująca na Igrzyskach Paraolimpijskich Justyna Franieczek (czas 59.50 sek.)w swoim biegu eliminacyjnym uległa jedynie Ukraince Julii Shuliar i Brazylijce Felix Barbosa da Silva. Zawodniczka zza naszej wschodniej granicy pobiegła fenomenalnie, bijąc rekord Igrzysk Paraolimpijskich (57.58). Wynik Ukrainki poprawiła w drugim biegu eliminacyjnym Amerykanka Breanna Clark (56,07). W gronie sześciu najlepszych zawodniczek Justyna Franieczek nie wydaje się faworytką do medalu, ale w sporcie wszystko jest możliwe.
Zawodniczka pilskiej Gwardii występuje w paraolimpiadzie ze względu na wrodzoną niepełnosprawność intelektualną oraz nabytą ruchową. W 2011 roku uczestniczyła w tragicznym wypadku samochodowym, w którym doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki determinacji i systematycznej pracy udało jej się pokonać skutki tamtego zdarzenia. Paralekkoatletka wygrała też walkę z chorobą nowotworową. Jest tegoroczną mistrzynią świata w biegu na 400 m i w sztafecie 4x100 m. Dwa złote medale zdobyła podczas mistrzostw świata Virtus 2021.