Asta Video Fest

Batalion WOT pod Piłą rozpoczął szkolenie

19.07.2021   Autor: Redakcja
---

Blisko 70 żołnierzy rozpoczęło w weekend szkolenie w 122 batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie k. Piły. To czwarty, długo wyczekiwany batalion 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chętni do służby cały czas mogą się zgłaszać.

Za nami pierwsze ćwiczenia rotacyjne terytorialsów, które odbyły się na Ziemi Pilskiej. W batalionie służą żołnierze, którzy wcześniej odbyli szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” lub wyrównawcze - „ósemkę”.

Na pierwszych zajęciach instruktorzy sprawdzali kondycję terytorialsów. W tym celu przeprowadzili sprawdzian z wychowania fizycznego oraz zajęcia z atletyki terenowej. Kolejnym zadaniem, któremu musieli sprostać nowi żołnierze była topografia, czyli umiejętność pracy z mapą i marsz na orientację. Jednym z punktów nauczania była pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki, która stanowi istotny aspekt szkolenia wojskowego. Ćwiczenia były prowadzone w oparciu o przykoszarowy plac ćwiczeń w Dolaszewie.

122 blp jest czwartym pododdziałem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowy pododdział przyjmie w swoje szeregi blisko 600 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności batalionu będzie północna część Wielkopolski. Rekrutacja trwa, a już teraz można skontaktować się z rekruterem. 

Zainteresowanie służbą w Dolaszewie od początku funkcjonowania 12 WBOT było ogromne. Województwo Wielkopolskie jest rozległe, więc pokonanie trasy na szkolenie z północy na południe często zajmuje kilka godzin. W tej chwili, przed Wielkopolanami z północy, którzy chcą związać swoje życie z wojskiem a jednocześnie nie chcą pozostawiać swojego dotychczasowego życia zawodowego, otwierają się kolejne drzwi. 

O przyjęcie w szeregi terytorialsów mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Kryterium wieku, to ukończenie 18. roku życia. Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Szkolenia rotacyjne odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

***
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie, nowopowstały 122 blp w Dolaszewie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie). Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. DWOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group