Rewolucja w Radzie Miasta w Wałczu

08.07.2021   Autor: Michał Kępiński
1815---82
Podczas trwającej trzy dni sesji Rady Miasta odwołano i wybrano nowego przewodniczącego rady, a także przewodniczących czterech z pięciu stałych komisji. Radni rozważają także wszczęcie procedury referendalnej o odwołanie Macieja Żebrowskiego z funkcji burmistrza.  

Wnioski o odwołanie przewodniczącego i zmiany w stałych komisjach złożyła Anna Ogonowska. Zarzuciła ona Pawłowi Łakomemu między innymi brak współpracy z radnymi.  

- Jest on stronniczy i nie potrafi w sposób sprawny poprowadzić sesji i właściwie zorganizować pracę rady. W naszej ocenie był Pan adwokatem kierownictwa Urzędu Miasta, co w tak ważnym aspekcie pracy Rady Miasta jest niedopuszczalne - mówi Anna Ogonowska, radna Rady Miasta Wałcz. 

Co na to sam zainteresowany? Paweł Łakomy nie zgadza się z zarzutami i zaznacza, że podczas prowadzenia obrad starał się być obiektywny i dać szansę wypowiedzenia się wszystkim. Zarzucił także części radnym torpedowanie działań burmistrz.  

- Rada Miasta jak sama nazwa wskazuje ma radzić i doradzać burmistrzowi, a nie przeszkadzać, czyhać na błędy, nie zadając sobie trudu by wyjść z inicjatywą i pomóc w tworzeniu lepszego miasta - ripostuje Paweł Łakomy, odwołany przewodniczący Rady Miasta Wałcz. 

 

To jednak nie przekonało większości radnych. Ci byli za odwołaniem przewodniczącego i powołaniu nowego. Tym został Maciej Goszczyński. 
- Chciałbym, żeby te obrady przebiegały w sposób sprawny, żeby były merytoryczne, żeby nie było w nich, albo przynajmniej niewiele takich personalnych uwag i wycieczek, które są zbędne w trakcie sesji - przestrzega Maciej Goszczyński, nowo wybrany przewodniczący Rady Miasta Wałcz. 

Radni podjęli także decyzję o zmianie przewodniczących w 4 z 5 stałych komisji. Modyfikacji uległy również same składy tych gremiów. 

- Mam nadzieję, że to będzie inne, nowe rozdanie, że rada zacznie współpracować tak jak powinna współpracować i to całe 21 osób weźmie się do pracy tak jak powinno się wziąć - mówi Krzysztof Piotrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wałcz. 

I tak funkcje przewodniczących komisji stracili Bożena Terefenko, Anna Korzeniewska, Andrzej Ksepko i Bartosz Ćmiel, a ich miejsce zajęli odpowiednio Tadeusz Gnojewski, Marek Giłka, Bogusława Towalewska i Halina Kuch. Odwołani mówią, że o odsunięciu ich z pełnionych funkcji nie zdecydowały względy merytoryczne, a polityczne.  

- Jest kilka osób w radzie i poza radą, którzy próbują dobić się do burmistrzowania i według mnie sytuacja jest taka, że im gorzej dla burmistrza tym lepiej dla nich - tłumaczy Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta Wałcz. 

Po burzliwej dyskusji, wycieczkach personalnych i wzajemnych oskarżeniach sesja dobiegła końca. Trzy odsłony obrad trwały ponad 15 godzin, a już w piątek kolejna sesja, tym razem nadzwyczajna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group