Konflikt interesów w zarządzie województwa wielkopolskiego?

15.06.2021   Autor: Artur Maras
1238---162
Gazeta Wyborcza zarzuca Jackowi Bogusławskiemu możliwą stronniczość przy rozdzielaniu środków unijnych. Pilanin zasiada jednocześnie w zarządzie województwa wielkopolskiego i w radzie nadzorczej miejskiej spółki w Ostrowie Wielkopolskim.

Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego 1 marca wszedł do rady nadzorczej Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. To spółka w której 100 proc. udziałów posiada miasto. Ostrów jaki i inne miasta zabiega o środki unijne, które rozdziela... urząd marszałkowski. To zdaniem prawnika Szymona Dubiela z Sieci Obywatelskiej Watchdog jest niezgodne z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

- Ustawodawca mówi o zakazie, który dotyczy sytuacji, w których zatrudnienie lub wykonywanie innych zajęć może wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Moim zdaniem jest to dość mocny zakaz o naturze antykorupcyjnej i wiąże się z tym, że osoby pełniące funkcje publiczne są poddane pewnym wysokim rygorom moralnym - tłumaczy Szymon Dubiel, prawnik, Sieć Obywatelska Watchdog. 

Które zdaniem Gazety Wyborczej w tym przypadku nie zostały zachowane. Sam zainteresowany nie zgadza się z takimi zarzutami.
- Była taka nieprzyjemna sytuacja gdyż zmarł wójt gminy Dopiewo i pani prezydent poprosiła mnie, czy mógłbym zasiąść tam właśnie w radzie nadzorczej. Rozmawiałem także z marszałkiem Markiem Woźniakiem i informowałem go o takiej właśnie propozycji, gdyż tak jak mówię, staram się być zawsze we wszystkich swoich działaniach osobą transparentną - zapewnia Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego. 

Jacek Bogusławski zapewnia, że otrzymał korzystne dla niego opinie prawne. Jak tłumaczy: ocena unijnych projektów konkursowych wyklucza jakakolwiek ingerencję członków zarządu województwa. Najpierw bowiem projekt jest oceniany formalnie, a potem oceniają go niezależni eksperci.

Jacek Bogusławski, działacz Platformy Obywatelskiej z wykształcenia jest ekonomistą. Ukończył także studia MBA oraz spełnia kwalifikacje by zasiadać w radach nadzorczych. Pod koniec 2018 roku pilanin został członkiem zarządu województwa wielkopolskiego.

fot. Facebook Jacka Bogusławskiego 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group