Coraz więcej lasów w Polsce?

23.05.2021   Autor: Magdalena Lach
556---120
O prawie jedną trzecią powiększyła się powierzchnia polskich lasów od czasów II Wojny Światowej. Sukcesywne nasadzenia lasu trwają nieprzerwanie od 80 lat. W taką politykę wpisuje się m. in. akcja “Łączą nas drzewa” w Goraju pod Czarnkowem.

Co roku leśnicy w Polsce sadzą pół miliarda nowych drzew. Ta liczba oraz zrównoważona gospodarka leśna powoduje, że lasów w Polsce stale przybywa. W ciągu ostatnich 80 lat lesistość zwiększyła się z 21 do 30%. To efekt pracy wielu pokoleń leśników.

- Lasów wręcz przybywa. Sadzimy coraz więcej lasów również na opuszczonych punktach rolnych. Nie tylko po tym, jak las wytniemy, ale również zagospodarowujemy nieużytki porolne. Zazwyczaj są to gleby niskiej bonitacji: piątej, szóstej - tłumaczy Andrzej Brusiło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Do 2050 roku las ma pokrywać 35 proc. obszaru Polski. Leśnicy - także z naszej części Wielkopolski - zwracają uwagę na to, jak cenne są drzewa i bogactwo rodzimej przyrody sadząc przy tym nowe rośliny.

- Zwracamy również w tej akcji uwagę na to, aby sadzić drzewa, które w naszych lasach będą stanowiły taki element wzbogacania tych lasów o gatunki bardziej odporne na zjawiska klimatyczne - mówi Edward Siarka, wiceminister Klimatu i Środowiska.
W przypadku nadleśnictwa Krucz są to lipy. A konkretniej 30 lip drobnolistnych posadzonych zostało w kształt alei przy Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj Zamek.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group