Indiańskie zwyczaje w Muzeum Okręgowym w Pile - VIDEO

10.05.2021   Autor: AK
428---102
Oryginalne stroje indiańskie, fajki pokoju, zabawki należące do różnych plemion, mapy, czy zdjęcia – to wszystko można oglądać w Muzeum Okręgowym w Pile. Wystawa pod tytułem "Droga ku nieznanemu... Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki" – to opowieść o pierwszej ekspedycji amerykańskiej za rzekę Missisipi, której efektem była m.in. wymiana handlowa z plemionami Indian.

Na początku XIX wieku ekspedycja Lewisa i Clarka wyruszyła w nieznane, na zachód od Missisipi. Nie wiedzieli nawet, czy wrócą z tej wyprawy żywi. Spotkali tam 48 plemion, w tym i takie, które do tej pory nie miały kontaktu z białymi ludźmi. Nie posiadali nawet map niektórych obszarów badanego lądu, więc musieli polegać na traperach i Indianach. Wyprawa była historycznym przedsięwzięciem Amerykanów, a jej promotor prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Jefferson stał się jej symbolem.
Po wystawie oprowadza jej autor - dr Adam Piekarski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian. Wystawa ukazuje materialny dorobek plemion, które członkowie ekspedycji napotkali na swej drodze podczas wędrówki nad Pacyfik. Po pandemicznym zamknięciu muzea znów są otwarte, a pilanie tę wystawę będą mogli oglądać do końca lipca w muzeum, lub na antenie TV ASTA. Premiera 17 maja o godz. 20.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group