250 miliardów dla Polski. Na co wydać?

24.04.2021   Autor: Artur Maras
1042---165
Co z Krajowym Planem Odbudowy? – dopytuje opozycja. Zdaniem Koalicji Obywatelskiej istnieje ryzyko, że rząd wykorzysta unijne miliardy nie na odbudowę kraju po epidemii, a na spełnianie swoich wyborczych obietnic. PiS zapewnia z kolei, że pieniądze te zgodnie z ich przeznaczeniem będą kołem zamachowym dla polskiej gospodarki.

Do 30 kwietnia do Komisji Europejskiej musi trafić Projekt Krajowego Planu Odbudowy. To kompleksowy dokument, który określi cele i założenia związane z odbudową Polski z unijnych funduszy po pandemii koronawirusa. Opozycja apeluje o jego solidne i kompleksowe przygotowanie.


- Żeby był jasny, rzetelny, sprawiedliwie dzielony, według przejrzystych kryteriów. Przejrzystych to choćby takich, które są zawarte w ustawie o finansach publicznych, która mówi, że jeśli środki publiczne mają być dostępne, to muszą być znane z góry zasady dostępności tych środków - tłumaczy Maria Janyska, posłanka PO.

I aby plan był uzgadniany z samorządami, a nie tylko przez nie opiniowany - jak dodaje posłanka Janyska. Opozycja obawia się, że unijne miliardy euro pójdą nie na odbudowę kraju po epidemii, a na spełnianie obietnic wyborczych partii rządzącej.
- Jesteśmy za tym funduszem, ale wyłącznie wtedy, kiedy będą uczciwe, porządne zasady jego rozdysponowania. Wtedy, kiedy będziemy wiedzieli, że proporcjonalnie tyle ile zaciągamy kredytu, tyle kredytu również trafi w postaci inwestycji i pieniędzy do naszego miasta i regionu - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Rządzący przekonują, że program był szeroko konsultowany i z założenia ma mieć jak najbardziej ogólny charakter.

- Nie uda się w programie wpisać dosłownie: wiatrak będzie stał w tym miejscu, kanalizacja będzie robiona na tej ulicy, czy oświetlenie będzie miała ta ulica bo ten program jest programem ogólnym. Później będą powołane komisje, które będą otwierały swoje programy i składane będą wnioski przez samorządy - zapewnia Krzysztof Czarnecki z PiS.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy, Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group