Szansa na dofinansowanie z programu "Kulisy kultury"

31.03.2021   Autor: Michał Kępiński
1255---71
Jest „Szatnia na medal” będą „Kulisy Kultury”. Ten pilotażowy program Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, ma na celu poprawę bazy i infrastruktury kulturalnej w gminach. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 100 tys. złotych.

Pandemia koronawirusa nie oszczędziła także kultury. Wiele zaplanowanych spektakli czy koncertów musiało zostać odwołanych lub przeniesionych na inny termin. Wsparciem w tych trudnych czasach ma być program „Kulisy Kultury”.

 – Przede wszystkim chcieliśmy poprawić bazę, warunki pracy tych małych instytucji kultury. Chodzi tutaj o zaplecza scen, sceny, podejścia, toalety, garderoby. Wszystko to wymaga środki na remont, modernizację, a wiemy zawsze, że w tej piramidzie potrzeb w gminach kultura zajmuje ostatnie miejsce - mówi Henryk Szopiński, inicjator programu „Kulisy Kultury”, radny Sejmiku Województwa WielkopolskiegoZ dofinansowania mogą skorzystać samorządy gminne i powiatowe, które prowadzą ośrodki kultury. Jest możliwość zgłoszenia remontów lub inwestycji. W Krajence już mają pomysł, na co w przypadku otrzymania wsparcia, zostałyby wykorzystane pieniądze.
 – Ulepszenie wentylacji no i odnowienie zaplecza sceny, czyli garderoby, doposażenie publiczności w fotele. To są rzeczy, które można by było z tych pieniędzy zrobić - dodaje Karol Adler, dyrektor Krajeńskiego Ośrodka Kultury

A tych można otrzymać maksymalnie 100 tys. złotych, przy czym wysokość uzyskanej pomocy nie może przekroczyć połowy kosztów zadania. Pozostałe środki muszą być zabezpieczone przez samorząd. „Kulisy Kultury” mają również podnieść atrakcyjność i funkcjonalność instytucji.

 – Dzięki temu, że scena stanie się nowoczesna i atrakcyjna wzrośnie również jakość oferowanych przez nas usług. Jest to ogromna inwestycja, ale bardzo potrzebna do tego, aby móc dalej się rozwijać i zapraszać najwspanialszych artystów z polskiej sceny muzycznej, a oprócz tego nasze dzieci i młodzież będą miały okazje rozwijać się w bardzo fajnych warunkach - wyjaśnia Natalia Michalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu

Nabór wniosków do programu „Kulisy Kultury” rozpoczął się 15 marca i potrwa do końca kwietnia. Sejmik Województwa Wielkopolskiego zatwierdzi przyznane dofinansowania na lipcowej sesji.

fot.  poglądawa archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group