Asta Video Fest

Zmarł Papcio Chmiel

23.01.2021   Autor: Redakcja
238---150
Nie żyje twórca popularnych niegdyś komiksów o Tytusie Romku i A'Tomku, Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł w Warszawie, miał 97 lat. Komiksy, które tworzył, mają swoich fanów w całej Polsce, m.in w naszym regionie

- Papcio Chmiel to na pewno jest ikona. Jedna z niewielu starszego pokolenia, która jeszcze przedwczoraj żyła. Papcio to ikona polskiego komiksu, na której wychowywali się obecni 40-latkowie. Sam pamiętam, że w szkole podstawowej po kątach czytaliśmy księgi Tytusa, Romka i A’Tomka, których wychodziło wtedy bardzo dużo. Obok Kapitana Żbika, czy Kajko i Kokosza, które też wtedy się pojawiały, to była jedna z najlepszych serii komiksowych, jakie w Polsce były. Ja się na nich wychowałem, Tytus to był pierwszy komiks, z którym się spotkałem, pierwszy który pamiętam - opowiada Karol Bobkowski, miłośnik i kolekcjoner komiksów ze Złotowa.
Henryk Chmielewski stworzył 31 zeszytów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Pierwszy „Tytus harcerzem” w 1966 roku, ostatni „Tytus kibicem” w 2008. W Polsce sprzedano około 11 milionów egzemplarzy komiksów o małpie, która chciała zostać człowiekiem oraz o jej przygodach.

Papcio Chmiel słynął w swojej twórczości z poczucia humoru i niekonwencjonalnych pomysłów, które można było zauważyć chociażby w miejscach, które odwiedzali Tytus z przyjaciółmi, jak chociażby „Wyspy Nonsensu”, czy pojazdach, którymi się poruszali: Videobzikolot, Bzikotykolot, czy Bąkolot.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group