12 WBOT dopasowała termin szkolenia podstawowego do ferii zimowych

14.12.2020   Autor: Redakcja
797---192
Wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych terytorialsów, brygady OT wypracowały nowe rozwiązania i zaplanowały nowe terminy szkoleń podstawowych - „szesnastek”. Po zmianach, projekt „Ferie z WOT” będzie realizowany m.in. w wielkopolskiej brygadzie. Szkolenie podzielone jest na dwie części (2 + 14 dni). Dzięki takiemu rozwiązaniu, szkolenie nie odbywa się kosztem nauki.

Za nami ostatnie w tym roku wcielenie, które odbyło się w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.  Ochotnicy zostali powołani 12.grudnia w celu wydania wyposażenia, zaewidencjonowania oraz odbycia szkoleń stanowiskowych. Zasadnicza część szkolenia odbędzie się w styczniu. Wtedy rekruci złożą uroczystą przysięgę wojskową.

W miniony weekend, przed bramą koszar pojawili się m.in. uczniowie, mistrzyni Polski w MMA, rekonstruktor historyczny, instruktor nauki jazdy, trener personalny, ojciec i córka. W ciągu weekendu, kandydaci musieli przejść również sprawdzian z wychowania fizycznego. Instruktorzy sprawdzali, z jaką kondycją ochotnicy przekraczają bramę jednostki. „Ferie z WOT” wielkopolscy terytorialsi rozpoczną już w styczniu.
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Ochotnicy realizują podczas ferii zimowych szkolenie podstawowe, które kończy się przysięgą na sztandar. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

fot. i opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group