Rolnicy mają jeszcze tylko dwa tygodnie, by się spisać

19.11.2020   Autor: Mateusz Manthai
819---308
Do zakończenia Powszechnego Spisu Rolnego zostały niecałe dwa tygodnie. Z tego obowiązku w całej Polsce wywiązało się dotąd ponad milion gospodarstw. W Wielkopolsce spisało się ponad ¾ rolników.

- Od 1 września do 30 listopada trwa powszechny spis rolny. Mamy część takich przypadków, że gospodarstwa nie są jeszcze spisane. Jeśli chodzi o procent spisu to możemy powiedzieć, że sytuacja wygląda bardzo duże, bo ogółem w Polsce w tym momencie mamy spisanych blisko 1,3 miliona gospodarstw. To jest ponad 83 proc. W przypadku powiatu pilskiego mówimy o gospodarstwach spisanych w 78 proc., więc jest jeszcze trochę gospodarstw do spisania - mówi Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. 

W pozostałych powiatach regionu sytuacja wygląda podobnie. W powiecie chodzieskim do tej pory spisało się 78 proc. gospodarstw, złotowskim 80 proc., a czarnkowsko-trzcianeckim 83 proc. Podstawową metodą jest samodzielne wypełnienie formularzy spisowych. Można to zrobić na stronie Spis Rolny.
Osoby bez dostępu do internetu mogą odpowiedzieć na pytania dotyczące spisu poprzez specjalnie utworzoną infolinię. Rolnicy, którzy nie dokonają samospisu mogą spodziewać się wizyty rachmistrza.

Powszechny spis rolny odbywa się co 10 lat. Ma służyć do analiz , które pozwolą określić kierunek rozwoju polskiego rolnictwa. Wyniki badań przekładają się także m.in. na wysokość dotacji z programów pomocowych Unii Europejskiej. Udział w spisie jest obowiązkowy. Za niewywiązanie się z niego grozi grzywna do 5 tysięcy złotych lub do 2 lat więzienia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group