Asta Video Fest

"Fotograficzny zapis historii odrodzonego państwa"

06.11.2020   Autor: Redakcja
239---166
Od 11 listopada na Placu Konstytucji 3 Maja w Pile będzie można oglądać wystawę plenerową pt. "Fotograficzny zapis historii odrodzonego państwa". Wystawa połączona będzie z wykładem prof. Andrzeja Zygmuntowicza.

- Fotografia od swego zarania daje nam szansę na podróż w czasie, co prawda wyłącznie wstecz ale to też jest istotną jej wartością. Dzięki niej dobrze rozpoznajemy przeszłość, to być może dzięki niej łatwiej zinterpretujemy współczesność i domyślimy się co zapowiada przyszłość. Fotografia zatrzymuje na wciąż to co nietrwałe, chwilowe, o nieznanej jeszcze wartości i nieznanych przyszłych skutkach. Jest poniekąd magicznym systemem utrwalania tego co jest dziś, dla tych którzy przyjdą jutro, pojutrze i w następnych odległych i nieznanych czasach. To zapis historii, często bałaganiarski i przypadkowy, chwil obecnie ważnych ale być może bez znaczenia dla przyszłości, ale też tych dziś wydających się błahymi, które staną się ważnymi dla następnych pokoleń, oceniających czasy minione. Fotografia jest zapisem tego co dzieje się na bieżąco a historia weryfikuje ją, czy rzeczywiście zapisała te najważniejsze momenty i czy zrobiła to dobrze - czytamy na profilu Organizacji Turystycznej Północnej Wielkopolski "Dolina Noteci". 
Andrzej Zygmuntowicz w latach 1991-1994 był prezesem Związku Polskich Artystów Fotografików, a w latach 1993-2004 Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Kurator wystaw, juror konkursów, autor tekstów dotyczących teorii fotografii: zarówno jej historii jak i analizy najnowszych tendencji w fotografiach i nowych mediach. Współautor ukazanego w  2018 roku albumu "100 obrazów z historii Polski". Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.  

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wykład prof. Andrzeja Zygmuntowicza dostępny będzie na profilu Organizacji Turystycznej Północnej Wielkopolski "Dolina Noteci" (https://www.facebook.com/dolinanoteci.eu), na stronie Muzeum Stanisława Staszica (https://muzeumstaszica.pl/) oraz na stronie miasta Piły (www.pila.pl).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group