Podatek od nieruchomości nie pójdzie w górę

01.11.2020   Autor: Jakub Sierakowski
1002---402
Podatki w górę, w dół, czy może bez zmian? Na to skomplikowane pytanie odpowiedzi szukają w Złotowie. Skomplikowane, bo i czasy są trudne - zarówno dla mieszkańców, jak i samorządów.

Na sesji Rady Miejskiej radni debatowali na temat podwyżki podatków od nieruchomości oraz od środków transportowych. Według propozycji burmistrza, stawki miałyby być podniesione o 3 proc., co wiązałoby się ze zwiększeniem wpływów do budżetu o kilkaset tysięcy złotych.

- Miasto, cała ta społeczność - my nie siedzimy i nie mieszkamy na górze złota i nie możemy sięgnąć do skarbca. Dysponujemy wpływami pochodzącymi od nas samych. Dlatego odpowiedzialnie jest przeanalizować to i rzeczywiście zadać sobie takie pytanie: co zrobić z faktem, że inflacja na dzisiaj to ponad 3 proc., więc realna utrata siły nabywczej pieniądza to właśnie te 3 procent - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. 

Burmistrz zadaje także kolejne pytania o miejskie finanse, które wynikają z mniejszych wpływów do budżetu na skutek pandemii. Jak dodaje, mieszkańcy oczekują kolejnych inwestycji, na które potrzebne są środki. Większość radnych nie zgodziła się z projektami władz miasta. Jak mówią rajcy, nawet 3 procentowa podwyżka stanowiłaby poważne obciążenie dla domowych budżetów. I zaznaczają, że miasto stać na to, żeby przez kryzys przejść suchą stopą.
- Pensje zostały poobniżane, przedsiębiorcy mają problemy z pozyskaniem klientów. Myślę, że w dobie kryzysu, który teraz jest, kryzysu pandemicznego, miasto mogłoby pofolgować i odpuścić sobie jeden rok z podwyższaniem podatków. Tym bardziej, trzeba zaznaczyć, że miasto jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i myślę, że podniesienie podatków byłoby bardzo nie na miejscu - przekonuje Krzysztof Koronkiewicz, radny rady miejskiej w Złotowie. 

W efekcie za projektem było 4 radnych, natomiast 9 było przeciw. W efekcie podatek od nieruchomości wynoszący 0,81 zł za m2 nie został podniesiony.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group