Nawet 17 lat trzeba czekać na mieszkanie komunalne w kraju, a u nas?

13.08.2020   Autor: Redakcja
2428---522
Mieszkania komunalne. Choć często to zadłużone rudery to i tak na taki luksus w Polsce trzeba czekać nawet 17 lat – takie wnioski płyną z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK skontrolował programy mieszkań komunalnych w Polsce. U nas w regionie też nie jest dobrze.

Daria Kondratowicz z Piły kilka lat temu została z dzieckiem sama. Bez pracy i z pierwszym stopniem niepełnosprawności. W takiej sytuacji kobieta nie ma szans na zakup czy wynajem mieszkania z komercyjnego rynku. Pilanka ma żal, że mimo wieloletnich starań nie może otrzymać upragnionego mieszkania od miasta, mimo że jak twierdzi otrzymują je osoby, które potem tego nie szanują.

- I ludzie się ganiają z nożami. To jest ta niesprawiedliwość - mówi Daria Kondratowicz, która od lat czeka na mieszkanie. 

Kobieta mieszka w Domu Samotnej Matki w Pile. Teraz ma tylko jedno marzenie.

Usiąść z córką w czterech ścianach, spokojnie. Jak dziecko pójdzie do szkoły - odrobić lekcje, bez nerwów, bez słuchania sąsiadów obok, bo w ośrodku niestety jest tak, że mieszkamy wszyscy razem i dzielimy to wszystko razem. Marzę po prostu o tym,żeby moje dziecko miało dom i dzieciństwo - dodaje Daria Kondratowicz. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli polityka mieszkań komunalnych w kraju kuleje. Gminy mają za mało takich lokali, a te istniejące są w bardzo kiepskim stanie. NIK wytknął także, że na mieszkania komunalne czeka się zbyt długo bo nawet 17 lat. W Pile okres ten jest krótszy. Średnio to 5-10 lat.

Od kilku lat nie tworzymy listy przydziałów mieszkań z tego powodu, że nie mamy gotowych mieszkań do zasiedlenia. Dlaczego nie mamy ich gotowych do zasiedlania? Ponieważ jest potężne zadłużenie czynszowe, gdzie nasi lokatorzy, kilkaset rodzin, nie płaci nam czynszu i to zadłużenie przekracza w tym momencie 8 mln zł. W związku z tym, że nie mamy tych środków nie możemy prowadzić remontów - tłumaczy Edward Karnaś z Urzędu Miasta w Pile. 

MZGM często więc przydziela mieszkanie do zasiedlenia, ale z obowiązkiem wyremontowania go. Na wyłożenie kilkunastu tysięcy złotych na remont godzi się jednak niewielu oczekujących. Gmina buduje także nowe lokale. Przy ul. Andersa powstają kolejne bloki. Łącznie Piła dysponuje ponad 2 800 lokalami komunalnymi. Funkcjonuje tu także program Mieszkanie na Start, który ma być wsparciem dla młodych, poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Prezydent miasta chce uruchomić także specjalny program dla seniorów.
- Bo to druga grupa, która często potrzebuje w tym zakresie pomocy. Nieraz senior ma mieszkanie, ale jest ono za duże, za bardzo obarcza go kosztami albo jest źle wyposażone jeżeli chodzi o infrastrukturę, a wiadomo, że trudniej w pewnym wieku wnieść samemu węgiel, czy palić w piecach - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. 

Seniorzy mogliby swoje mieszkanie zamienić na mniejsze poza kolejką.

W Złotowie w tym roku klucze do swojego komunalnego M odebrało 17 rodzin. To połowa oczekujących. Głownie były to lokale z odzysku, ale nie tylko. Gmina średnio co dwa-trzy lata przebudowuje stary lub buduje nowy budynek komunalny. Przykładem jest budynek przy Placu Kościuszki czy przy Kościelnej.

- Zauważyliśmy, że z gmin ościennych mieszkańcy meldują się w Złotowie, składają wnioski o przydział lokali, czy to komunalnych, czy socjalnych. Wydaje nam się, że jesteśmy tutaj jedyną gminą, która stara się ten problem rozwiązać - mówi Jarosław Bobek z Miejskiego Zakładu Gospodarki Lokalami w Złotowie. 

W Chodzieży także ma być nie najgorzej. Szczególnie jeśli chodzi o czas oczekiwania na mieszkanie z zasobów miasta.

- Kilka lat temu niektórzy mieszkańcy oczekiwali bardzo długo. Sytuacja w ostatnich latach się poprawiła. Co nie znaczy, że można u nas otrzymać mieszkanie w ciągu miesiąca. Oczywiście tych mieszkań komunalnych, a w szczególności socjalnych brakuje, a trzeba też pamiętać, że do zasiedlenia potrzebne są pieniądze i remont takiego mieszkania - przypomina Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 

Chodzież ma jednak także problem z zadłużeniem miejskich mieszkań. Lokatorzy zalegają miastu siedem milionów złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group