Dwie wizyty jednego dnia. Tak wyglądała u nas kampania - VIDEO

03.07.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
2696---101
Dwie wizyty jednegodnia  – tak wygląda kampania wyborcza w naszym regionie. II tura wyborów przypada na szczyt wakacyjnych wyjazdów. Jak się przygotować do głosowania poza domem?

Przygotowania do II wyborów nie dają odetchnąć sztabom wyborczym, a kandydaci podróżują po kraju, by przekonać do siebie wyborców. Dwa dni po wyborach był czas tylko na krótkie podsumowanie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, jaki osiągnęliśmy. Cieszymy się z dobrego wyniku pana prezydenta Andrzeja Dudy. Widać nawet po gminach, że ta siła ciężkości przenosi się w naszą stronę i liczymy na to, że drugą turę również uda nam się wygrać - mówi Grzegorz Piechowiak, poseł Porozumienia. 

A bój o to będzie zażarty. Ruszyła właśnie II tura kampanii wyborczej. Już na samym jej początku obydwaj kandydaci odwiedzili nasz region. W Złotowie i Czarnkowie gościł ubiegających się o reelekcje Andrzej Duda. Już oczekiwaniu na przybycie prezydenta towarzyszyły silne emocje. Walka na banery trwała na równi z tą na wykrzykiwane na przemian hasła:

- Precz z komuną! Andrzej Duda! Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotęwypad stąd! - czyli z placu Paderewskiego w Złotowie, na którym zgromadzili się zwolennicy Andrzeja Dudy. Prezydenta jednak ciepło i wylewnie powitały choćby miejscowe dzieci. On sam zaś mówił o tym, co ludziom najbliższe, czyli o obniżeniu choćby cen gazu

Ale to nie wszystko proszę państwa. Będzie zmniejszony VAT także na artykuły higieniczne. Te pierwszej potrzeby, chociażby dla pań – tampony higieniczne, podpaski, wkładki higieniczne - wymieniał w Złotowie Andrzej Duda, Prezydent RP. 

Nie samą higiena jednak wyborcy żyją, więc prezydent pamiętał także o zwolennikach letniego grillowania.

Proszę państwa również zmniejszony vat na takie artykuły jak chociażby musztarda z 23 do 5% - dodawał prezydent. 

Obok zwolenników Andrzeja Dudy, na spotkaniach pojawili się też ci, którzy z jego poglądami się nie zgadzają. Wprost z wiecu prezydenta trafili do Piły na spotkanie z jego kontrkandydatem.

Prosto przyjechaliśmy z Czarnkowa. Pogoniliśmy wiadomo kogo - mówił jeden z wyborców. 

W Pile, w deszczowej aurze oczekiwano na Rafała Trzaskowskiego. Dla równowagi także i tu były transparentowe przepychanki. Atmosfera od początku przepełniona była pragnieniem zmian.


Ale sama wizyta kandydata na urząd prezydenta RP rozpoczęła się już bardzo podniośle. Rafał Trzaskowski podczas spotkania z pilanami nie szczędził uszczypliwości rządzącym. Na tej podstawie także, czyli w kontrze do działań PiS-u przedstawił także swój program działań.

Tak, będzie silna i niezależna kancelaria prezydenta, w której zmieszczą się eksperci, w której zmieszczą się ludzie różnych poglądów. Tak, będziemy walczyć o przedsiębiorców. Będziemy walczyć z opresyjnym państwem. Będziemy blokować dodatkowe podatki. Tak, będziemy walczyli z wykluczeniem. Będziemy stawać w obronie wszystkich słabszych. Tak, opracujemy ambitny plan dla polskiej wsi i wtedy zwyciężymy! - mówił w Pile Rafał Trzaskowski, kandydat na Prezydenta RP. 

A to się okaże po II turze wyborów, które odbędą się 12 lipca. Wiele wskazuje na wyrównana walkę. Jednak druga tura przypada w szczycie letnich wyjazdów. Dlatego warto pamiętać, by w ferworze wakacyjnych przygotowań nie zapomnieć o tym, by do głosowania poza domem się przygotować.

Najprościej pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenia wydawane są do ostatniego momentu, czyli do piątku 10 lipca i z tym zaświadczeniem możemy zagłosować w każdym miejscu na terenie kraju - tłumaczy Małgorzata Erdmann z Urzędu Miasta w Pile. 

Wystarczy udać się do Urzędu Miasta w Pile, ważne by mieć maseczkę oraz zdezynfekować dłonie. Przy okienku należy okazać dowód osobisty i wypełnić krótki wniosek. Kilka minut później zaświadczenie gotowe.

Teraz można zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie kraju. W innej sytuacji są osoby, które już dzisiaj przebywając poza miejscem swojego zamieszania i wiedzą, że będą tam również podczas wyborów, ci wyborcy do 7 lipca mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, na terenie której chcą oddać głos.

Ale uwaga, jeżeli ktoś się do takiego spisu dopisał już przed I turą, to zapis ten ciągle jest aktualny i powinien albo zagłosować w tym samym miejscu, albo z gminy na terenie której głosował pobrać zaświadczenie. Osoba, która np. podczas I tury przebywała w szpitalu i w nim głosowała, a już z niego została wypisana, aby zagłosować w swoim lokalu wyborczym, musi udać się do niego z wypisem ze szpitala.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group