Ważne wydarzenie dla fanów historii lotnictwa

29.05.2020   Autor: Redakcja
---943

Pilskiem Muzeum Wojskowe zaprasza 6 czerwca (sobota) o godz. 16.00 na plenerową promocję książki "Samoloty OAW w lotnictwie polskim". Publikacja autorstwa ks. Roberta Kulczyńskiego SDB i Mateusza Kabatka dokumentuje historię Piły oraz początki polskiego lotnictwa wojskowego. 
 

-Podczas I wojny światowej na pilskim lotnisku w zakładach Ostdeutsche Albatros Werke GmbH powstało ponad 5500 samolotów dla Cesarstwa Niemieckiego. Po wojnie co najmniej 68 maszyn wyprodukowanych w Pile trafiło do polskiego lotnictwa, by na stałe zapisać się złotymi zgłoskami w historii polskich skrzydeł. Nasi bohaterscy piloci na tych samolotach walczyli o utrzymanie granic odradzającego się państwa polskiego. Książka to bardzo skrupulatne opracowanie sylwetek samolotów, lotników i ich wspólnej historii - czytamy na stronie internetowej Pilskiego Muzeum Wojskowego. 


Książka zawiera 216 stron, 160 unikalnych fotografii, 26 narysowanych z dbałością o najdrobniejszy szczegół barwnych sylwetek samolotów. Plenerowe spotkanie promocyjne z autorami książki ks. Robertem Kulczyńskim SDB i Mateuszem Kabatkiem odbędzie się 6 czerwca o godzinie 16:00 „pod skrzydłami” samolotu Su-22M4 przed schronohangarem nr 2 na pilskim lotnisku.
 

Ksiądz Robert Kulczyński SDB wspólnie z Mateuszem Kabatkiem opracowali książkę „Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945”. Mateusz Kabatek ma na swoim koncie publikację dokumentującą historię rodzinnego Słupska – „Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945”. Na 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pod redakcją ks. Roberta Kulczyńskiego SDB ukazała się książka pt.: „IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)”. Wszystkie książki będzie można kupić podczas spotkania i uzyskać dedykację autorów.
 

Podczas promocji obowiązują aktualne obostrzenia związane z wirusem. Organizatorzy proszą o ich przestrzeganie.

Na miejsce spotkania i nowej siedziby muzeum można dojechać ul. Wałecką. Szczegóły dojazdu na stronie internetowej i na Facebooku Pilskiego Muzeum Wojskowego.

fot. Pilskie Muzeum Wojskowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group