Targowiska jednak pozostaną otwarte

27.03.2020   Autor: Redakcja
365---1347
Państwowe służby sanitarne zmieniły zdanie w temacie funkcjonowania sprzedaży z punktów otwartych, których zamknięcie miało nastąpić 28 marca 2020 roku. Ostateczna decyzja pozwala na działanie targowisk i bazarów, pod warunkiem przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego - informuje Urząd Miasta w Pile 
Wcześniej informowaliśmy, że mimo ograniczeń wprowadzonych przez pilski samorząd dotyczących handlu na miejskich targowiskach, Wojewódzki Inspektor Sanitarny nakazał zamknięcie wszystkich takich miejsc handlu w całym województwie. Miało to nastąpić 28 marca. W między czasie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski apelował o nie zamykanie takich miejsc handlu jak bazary czy targowiska. Są one często jedynym źródłem dochodu dla drobnych rolników czy sadowników. Ostatecznie w państwowe służby sanitarne poinformowały, że nie trzeba zamykać targowisk pod warunkiem, że będą przestrzegać wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. 
 

W związku z tym targowisko nr 1 przy ul. Rynkowej 42 (duży rynek) działa od godz. 8.00 do 14.00 (8:00-12:00 w sobotę). Ograniczenie obowiązuje w przestrzeni pod dachem, gdzie jednorazowo może przebywać do 50 klientów. Strefa ta jest wygrodzona, a wejście do niej możliwe tylko od strony DH Merkury. Punkty handlowe w przestrzeniach zabudowanych mogą funkcjonować jak dotychczas, jednak z zachowaniem środków ostrożności (jeden klient w sklepie, kolejka z zachowaniem półtorametrowej odległości pomiędzy klientami powinna ustawiać się na zewnątrz pawilonu/sklepu.

Targowisko nr 2 przy ul. Ludowej (blaszak) działa w godz. od 8.00 do 16.00 (sobota 8.00 – 14.00). Tu w strefie może przebywać do 40 klientów.

W obu punktach przed i po wejściu ze strefy będzie prowadzona dezynfekcja rąk. Wszystkie osoby korzystające z targowiska proszone się o zachowanie zalecanego odstępu od innych osób (1,0 – 1,5 m). Wjazd do ograniczonej strefy dla sprzedawców będzie możliwy do godz. 8.00 a wyjazd po zamknięciu targowisk dla kupujących.

Jednocześnie zarząd spółki Tarpil przypomina o konieczności stosowania przez handlowców i klientów zasad bezpieczeństwa a w szczególności:

  • Właściwej higieny rąk
  • Właściwej higieny kaszlu i oddychania
  • Bezpieczeństwa towaru tj. produkty podaje tylko sprzedawca
  • Zachowania bezpiecznej odległości klient – klient, sprzedawca – klient, sprzedawca – sprzedawca (minimum 1,5 metra)
  • W miarę możliwości realizacja płatności drogą elektroniczną,

Kategorycznie zabrania się przebywania w wydzielonych strefach osobom chorym. 

źródło: własne i UM Piły
fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group