Frydrych, Mikita, Leszczyszyn, Wyrwa - Krzyżański, Pisarek, Ukleja. Odeszli w tym roku

01.11.2019   Autor: Redakcja
189---
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy ludzi kultury, nauki, polityki, samorządu, a także przedsiębiorców i społeczników ziemi pilskiej, którzy odeszli w 2019 roku.

Dorota Frydrych - zm. 1.01.2019
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile zmarła nagle. Pasję nauczycielską wyciągnęła z domu, przyglądając się pracy mamy, nauczycielki fizyki i chemii. Skończyła studia i otrzymała tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Skończyła studia podyplomowe z filologii polskiej i związała się zawodowo ze Szkołą Podstawową nr 2 w Pile, zostając w 2000 roku wicedyrektorem, a w 2009 roku dyrektorem szkoły. Za swoją pracę otrzymała liczne odznaczenia państwowe, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.
- Byłaś dla nas kapitanem statku, który odważnie wprowadzałaś na wzburzone morze, wyznaczałaś azymut i czujnym okiem nadzorowałaś wszystkie nasze działania i przyjęte cele. Wydawało się, że nie było takich pytań, na które nie znałabyś odpowiedzi. Pomagałaś chwytać nam wiatr w żagle i bezpiecznie cumować w porcie. Jak powiedział ksiądz Jan Twardowski: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Tak będzie i teraz, bo nasza szkoła to Ty… - tak wspominali zmarłą pracownicy szkoły. Dorota Frydrych spoczęła na Cmentarzu Komunalnym w Pile 5 stycznia. 
 

Bogusław Mikita - zm. 19.01.2019
Samorządowiec i działacz społeczny. Pracował jako etatowy członek zarządu powiatu pilskiego, był też wicestarostą pilskim za czasów Platformy Obywatelskiej. Współzałożyciel Porozumienia Samorządowego i jego wieloletni szef. Ostatnie lata swojego życia poświęcił działalności Domu Pomocy Społecznej w Pile, którego był dyrektorem. Równie mocno angażował się w działalność Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, którego był wiceprezesem. Mocno zabiegał o powstanie hospicjum w Pile. Nie doczekał otwarcia...


Bogusław Urlik zm. 9.03.2019
Poeta, satyryk, autor fraszek. Człowiek o ogromnym poczuciu humoru. Debiutował w 1995 roku w „Najlepszych Dowcipach”. Jego wiersze, fraszki, i opowiadania publikowane były w wielu czasopismach. W 2007 r. został laureatem konkursu Pilskiego Domu Kultury na trzy tomy wierszy.  Wydał tomik „Nie garb się”. Rok 2010 przyniósł mu wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym „O grudę bursztynu” w Gdyni, za wiersz „Lutnia”. Natomiast wiersz „Czas chwile kradnie” wygrał  w turnieju jednego wiersza podczas Pilskiej Nocy z Poezją. Był także autorem piosenek dla kabaretu „Skleroza” i poetycko-muzycznego zespołu „Zaułek Puchaczy”, działających przy Klubie Seniora w Pile. 


Franciszek Leszczyszyn zm. 02.05.2019
Żołnierz Wojska Polskiego, obecny również na misjach międzynarodowych, w tym w Wietnamie. Po zakończeniu kariery wojskowej skupił się na działalności w lokalnym samorządzie. Radny trzech kadencji Rady Miasta Piły i jednej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przez 26 lat przewodniczył Radzie Osiedla Podlasie, której był założycielem. Od 2010 roku Honorowy Obywatel Miasta Piły. Swoją działalnością społeczną poprawiał jakość życia i integrował mieszkańców. Został pochowany 4 maja na Cmentarzu Komunalnym w Pile. 


Tadeusz Wyrwa - Krzyżański zm. 23.05.2019
Poeta, pisarz, krytyk literacki i grafik. Urodził się 21 października 1947 w Kuźnicy Czarnkowskiej. Mieszkał i pracował w Pile.Uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej”. Jest autorem 4 tomów prozy i 37 tomów poetyckich. Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą na ponad 20 wystawach. Redagował i wydawał almanachy, a także książki poetów. Za swoją pracę twórczą otrzymał m.in. Nagrodę redakcji „Ziemia Nadnotecka”, Nagrodę Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha, za najlepszy debiut w prozie, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, Nagrodę "Czerwonej Róży” – Pierścień, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (wspólnie m.in. z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem), Nagrodę UNESCO – Światowego Dnia Poezji. - Zamykał się w poetyce domu, szukał nowych, własnych przestrzeni poetyckich i je znalazł. Dlatego się wyodrębniał i jeśli weźmie się do ręki obojętnie który jego tomik poetycki, to od razu widać, że to jest Tadeusz Wyrwa - Ktrzyżański. Spełnił się jako poeta i w życiu. Miał bardzo bujne życie, w rozkwicie. Umiał cieszyć się życiem - powiedziała Zuzanna Przeworska, poetka, przyjaciółka rodziny. Tadeusz Wyrwa - Krzyżański spoczął na Cmentarzu Komunalnym w Pile 27 maja. 
 

Danuta Pisarek zm. 26.06.2019
Z Danutą “Dassarą” Pisarek odeszła wielka mała grafika. Tworzyła exlibrisy, małe formy graficzne, rysunki. Gdy choroba nie pozwoliła już jej tworzyć grafiki przelała cały swój talent w akwarele. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując dyplom z grafiki artystycznej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza (1980). Prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych krajowych i międzynarodowych, a także na 14 wystawach indywidualnych w kraju oraz 10 za granicą. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w konkursach graficznych krajowych i międzynarodowych m. in. w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Japonii, Danii, Monte Carlo, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii. Prace jej znajduję się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów sztuki, Muzeum Zamkowym w Malborku, Centrum Międzynarodowego Ex librisu Sint Niklaas – Belgia, Międzynarodowym Muzeum Ex librisu “Grafika” Pescara – Włochy, Centrum Kultury – Taiwan, Centrum Sztuki Współczesnej “Val d’Oise”, Paryż – Francja, Towarzystwie Ex librisu Słowenii i Chorwacji w Lublanie i Zagrzebiu, Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, Centrum Sztuki Współczesnej w Łodzi i Bibliotece Miasta Metz we Francji. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Pile 2 lipca. 


Tadeusz Ukleja, zm. 02.10.2019
Znany w regionie przedsiębiorca i społecznik. Właściciel autoryzowanych serwisów samochodowych Toyoty w Ujściu i w Poznaniu. Pierwszy zakład blacharsko-lakierniczy założył pod koniec lat 70. W latach 90. w Ujściu koło Piły otworzył pierwszy warsztat i salon Toyoty. W 2003 roku wszedł z Toyotą do Poznania, gdzie jego salon jest obecny do dziś przy ulicy Obornickiej. Również w Poznaniu działa salon Lexusa, którego był właścicielem. - To był bardzo otwarty, ciepły człowiek i jak to się mówi taki normalny. Zawsze był otwarty na nasze, nawet najbardziej szalone pomysły. Był wielkim miłośnikiem modelu Land Cruiser - mówi dziennikarz motoryzacyjny Szymon Chwaliszewski, prowadzący Magazyn Motowizja w TV ASTA. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group