Nowa poradnia w powiecie?

21.09.2019   Autor: Michał Kępiński
1303---27
Czy w powiecie wałeckim powstanie poradnia osteoporozy? Od dłuższego czasu zabiega o to starosta Bogdan Wankiewicz. Podpisana w czwartek Samorządowa Koalicja na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie ma być punktem zwrotnym.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na osteoporozę cierpi co trzecia kobieta i co dziewiąty mężczyzna na całym świecie, a powikłania choroby są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Rosnąca liczba zachorować spowodowała, że osteoporoza uznana została za jedną z chorób cywilizacyjnych.

 - Styl życia to jedno, ale starzenie się społeczeństwa to drugie. Wiek stanowi jeden z czynników ryzyka stąd coraz dłuższe życie także wskazuje na to, że problem będzie się zwiększał - mówi dr. n. med. Anna Wawrzyniak,  kierownik Pracowni Chorób Metabolicznych Kości Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

A brak jest specjalistycznych poradni leczenia osteoporozy. W 2017 roku na terenie całej Polski działały tylko 63 tego typu jednostki, a województwa pomorskie i zachodniopomorskie nie miały ani jednej specjalistycznej poradni leczenia osteoporozy. Teraz ma się to zmienić.

Województwo zachodniopomorskie jest taką białą plamą i właściwie nie ma poradni osteoporozy i dlatego już od dwóch lat podejmujemy takie kroki i działania wspólnie z firmą Amgen żeby taka poradnia powstała - zapewnia Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.
https://youtu.be/KWKn3v2AVIw

Pomóc ma w tym podpisana w czwartek Samorządowa Koalicja na Rzecz Przeciwdziałania Osteoporozie. Pod dokumentem podpisały się między innymi wszystkie samorządy powiatu wałeckiego, PWSZ w Wałczu i firma Amgen.

Podpisane dzisiaj porozumienie jest z naszej strony zobowiązaniem do takiego właśnie działania, współpracy do pomocy. Z jednej strony pomocy służącej podnoszeniu jakości życia każdego seniora, a z drugiej strony pomocy finansowej dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce  - tłumaczy Gábor Sztaniszláv, dyrektor generalny Amgen Polska

W realizacji przedsięwzięcia pod nazwą poradnia osteoporozy nie mogłoby zabraknąć 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu. Jak zaznacza Robert Sokołowski ta inwestycja jest bardzo ważna dla poprawy jakości życia mieszkańców.

- Będziemy starali się współpracować poprzez udostępnienie bazy lokalowej w tym celu jak i kadry medycznej jeśli już będzie zakończona ta inwestycja. Jest to bardzo cenna informacja dla mieszkańców naszego powiatu i nie tylko, dlatego że będzie to pracownia, która będzie prawdopodobnie aż do Szczecina czy Koszalina jedyną w tym rejonie.

Wszystko wskazuje na to, że taka poradnia leczenia osteoporozy mogłaby powstać na terenie powiatu wałeckiego już w przyszłym roku. Wiele jednak będzie zależeć od rozmów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group