Najcenniejsza w kraju kolekcja porcelany i fajansu w Pile

30.08.2019   Autor: Artur Maras
1122---242
Ponad sto przedmiotów z dawnej fabryki fajansu w Chodzieży zakupiło od spadkobiercy zbioru Muzeum Okręgowe w Pile. Nabytek ma być największą i najcenniejszą tego typu kolekcją w kraju.

Chodzież, rok 1923. Wtedy to pracownikiem tutejszej fabryki fajansu zostaje Czesław Kukułka. Pnie się po szczeblach kariery i z czasem zostaje dyrektorem handlowym zakładu. Z pasji do unikatowego wzornictwa kolekcjonuje wytwarzaną tu porcelanę. Dodatkowo część wyrobów stanowi wynagrodzenie za pracę. Z biegiem lat uzbiera się z tego spora kolekcja.Pośród nich znajdują się unikatowe przedmioty, zarówno użytkowe jak i ozdobne. Do najciekawszych należy figurka Fauna, Twardowski na kogucie czy figurki inspirowane starożytnym Egiptem, a także serwisy kawowe i jedyny tego typu egzemplarz patery z malunkiem Krakusa, Kujawiaka i Wielkopolanina.

- Z takich ciekawostek, m.in. jest biskwitowa, czyli bezszkliwna figura psa, którą wykonała hrabina Kwilecka w czasie pobytu w fabryce fajansu w 1927 roku, bardzo piękna i ciekawa. Wykonana w jednym egzemplarzu - mówi Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
Najpierw rodzina Czesława Kukułki przekazała kolekcję w depozyt. Po kilku latach rozmów i negocjacji udało się ją odkupić i obecnie jest już własnością muzeum. Kosztowała ponad 70 tys. zł. Połowę tej kwoty wyłożył minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołożył marszałek województwa wielkopolskiego.

- Dzięki tak cennym figurkom, zastawom stołowym, czy choćby toaletowym, ta kolekcja jest nie tylko w tej chwili największą w kraju, ale i chyba najbardziej cenną. I to jest najważniejsze w tym wszystkim - przekonuje Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile.

Zabytkową kolekcje porcelany z chodzieskiej fabryki fajansu można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Okręgowym. Ostatnio do gablot trafiły niepokazywane wcześniej egzemplarze. Część zalega jeszcze w magazynie i będzie sukcesywnie udostępniana zwiedzającym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group