Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Foliówek

03.07.2019   Autor: Redakcja
1125---209
3 lipca - Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych. Tego dnia nie tylko zrezygnujmy z foliówek, ale wyjdźmy w świat i namawiajmy, przekonujmy, informujmy i edukujmy innych – matki, ciotki, babki, wujów, ojców, dziadków, dzieci i wnuczęta, sąsiadów, znajomych z pracy, partnerów, sklepikarzy, ekspedientki, klientów stających obok w kolejce. Naróbmy szumu wokół foliówek, tak, żeby raz na zawsze ucichł szelest plastiku.

Jednorazowa torba foliowa używana jest przeciętnie przez 25 minut, ale rozkłada się od 100 do 500 lat. Foliowe opakowania uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki – zwierzęta duszą się nimi lub dławią, myląc je często z pożywieniem. Starajmy się zabierać na zakupy torby wielorazowego użytku, a jeśli już mamy foliowe siatki – używajmy ich wielokrotnie. Ponowne wykorzystanie toreb foliowych redukuje ich zużycie o połowę, trzykrotne o 66%, a czterokrotne aż o 75%. Dobrze jest również zaplanować zakupy, bo oszczędza to nie tylko foliówki (gdy na zakupy jesteśmy przygotowani), ale również pieniądze.

- Dziś od rana, mając świadomość jakie skutki niesie za sobą produkcja i używanie plastiku, pilskie spółki miejskie Tarpil i Gwda przygotowały atrakcje i akcję edukacyjną, która będzie prowadzona na Targowisku Miejskim nr 1 w Pile. Będę tam również obecny, byśmy wspólnie zachęcali do używania innych opakowań, toreb, niż plastikowe. Bądźmy razem 3 lipca na targowisku w Pile – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
W dzisiejszych sklepach wielu konsumentów nie wyobraża sobie zapakowania zakupów w inną torebkę niż w foliową. Jednak to co dla ludzi jest zaletą, dla środowiska staje się poważnym zagrożeniem. Według statystyk, corocznie zużywanych jest ok. 500 mld jednorazowych toreb foliowych o masie 60 mln ton.

- Dziś już wiele sklepów zrezygnowało z darmowego udostępniania klientom torebek foliowych, oferując przy tym większy wybór torebek wielokrotnego użytku. I tak tuż obok plastikowych reklamówek można zakupić torebki płócienne, lniane lub papierowe. Materiał takich torebek odznacza się biodegradowalnością oraz łatwym sposobem ich przetwarzania. Zachęcam do ich używania – dodaje Jacek Bogusławski.

Dzięki ekologicznym akcjom uświadamiającym o negatywnych oddziaływaniu torebek foliowych na środowisko, coraz więcej osób wybiera się na zakupy z własnym koszykiem wiklinowym, plecakiem lub płócienną torebką. W Dniu bez Toreb Foliowych może warto choć na jeden dzień zapakować zakupy do czegoś innego niż do plastikowej torebki.

opr. Urząd Marszałkowski w Poznaniu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group