Krwiodawcy w Pile nie pojadą autobusami za darmo

23.06.2019   Autor: Artur Maras
1595---

Michał Sabat jest zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi pierwszego stopnia. Dzięki temu po okazaniem legitymacji za darmo komunikacją miejską może jeździć w wielu miastach Polski... ale nie w Pile. Tutaj wymóg jest taki aby oprócz legitymacji posiadać także ważne członkostwo w rejonowym PCK. To absurd – twierdzi mężczyzna.

Michał Sabat jest zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi pierwszego stopnia. Oznacza to że w życiu oddał co najmniej 18 litrów krwi. Dzięki temu posiada złotą odznakę i specjalną legitymację. Dzięki niej może m. in. jeździć za darmo komunikacją w wielu miastach w Polsce na zasadzie okazanie takiej legitymacji podczas kontroli.

Jednak nie w Pile. Tutaj dodatkowo mężczyzna musi być także zrzeszony w rejonowym PCK. W praktyce oznacza to opłacanie składek członkowskich. A ta wynosi 50 zł rocznie. Sytuację mężczyzna uważa za absurdalną.

-Według mnie jest to po prostu dziwne rozwiązanie bo z jednej strony miasto gratyfikuje zasłużonych dawców krwi, jednak obarcza ich opłatami za tę nagrodę, którą otrzymuje - mówi Michał Sabat, honorowy dawca krwi pierwszego stopnia

Pilanin zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię..

-Niedogodność dla osób, które nie są z Piły ale przyjeżdżają tu np. w celach turystycznych.

I do tego są zasłużonymi honorowymi dawcami I stopnia, to bez członkostwa w pilskim PCK miejskimi autobusami też nie pojadą za darmo. Miejski przewoźnik uważa, że ma związane ręce bo musi stosować się do uchwały Rady Miasta z 1999 roku.

-My z treści uchwały czytamy, że mamy dać 100% ulgę tym mieszkańcom, którzy mają to miano honorowego dawcy krwi i z ważną legitymacją, gdzie wzorem dokumentu jest dla nas ważna legitymacja podbita przez PCK oddział w Piła i z opłacona składką - tłumaczy Anna Kujawa, kierownik działu sprzedaży i marketingu MZK w Pile

Taką legitymację, na podstawie książeczki Honorowego Dawcy, która dokumentuje każde oddanie krwi w Centrach Krwiodawstwa, wydaje rejonowy oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. I choć obecnie obowiązująca uchwała jest na rękę rejonowemu PCK, to jej prezes zauważa, że w wielu innych miastach funkcjonuje to inaczej.

-Na przykład w Wągrowcu komunikacja miejska jest bezpłatna bez względu na to jaka ilość oddanej krwi dany honorowy krwiodawca odda. Wystarczy posiadać przy sobie powiedzmy książeczkę zasłużonego honorowego krwiodawcy -mówi Mirosław Welc, prezes oddziału rejonowego PCK w Pile

Jak przekonuje Michał Sabat podobne rozwiązanie jak w Pile znalazł tylko w Malborku dlatego ma nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie. Tego jednak mogłaby dokonać jedynie Rada Miasta Piły.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group