Dietą w raka. Co jeść, żeby nie zachorować?

13.05.2019   Autor: Redakcja
1363---106
Czy wiesz, że produkty żywnościowe mogą mieć działanie antynowotworowe? W dodatku większość z nich jest łatwo dostępna i niedroga. Nie bez powodu coraz więcej lekarzy i naukowców jest przekonanych, że walkę z rakiem zaczyna się przy stole. Dowiedz się, co jeść, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu.

Warzywa krzyżowe
Jedną z najskuteczniejszych broni przeciwko rakowi stanowią warzywa krzyżowe. Oprócz kapusty zaliczamy do nich brukselkę, brokuły, kalafior, rzepę, rzodkiewkę, jarmuż, rzepak, rukiew wodną, rukolę, gorczycę i chrzan. Swoje wyjątkowe działanie zawdzięczają substancji, która jest w nich zawarta, a jest nią indolo-3-karbinol. Udowodniono, że działa ona na trzy sposoby: hamuje rozwój komórek rakowych, usuwa z organizmu rakotwórcze substancje i wspomaga naprawę DNA. Badania kliniczne wykazały, że indolo-3-karbinol jest najskuteczniejszy w walce z rakiem piersi, prostaty, pęcherza moczowego, trzustki, jelita grubego i płuc. Warto pamiętać, że obróbka termiczna w wysokiej temperaturze zabija cenne witaminy i substancje zawarte w warzywach, dlatego najlepiej spożywać je na surowo. Z rukwi wodnej, jarmużu czy kiełków brokuła można przyrządzić koktajl, który będzie nie tylko zdrowy, ale w połączeniu z owocami również smaczny.

Pomidory
Pomidory powinno się jeść jak najczęściej w jak największych ilościach. Udowodniono, że ze względu na zawarte w nich sole bromu działają kojąco na nerwy, a także przeciwrakowo. To drugie działanie pomidory zawdzięczają likopenowi, który jest barwnikiem o silnym działaniu utleniającym i neutralizującym wolne rodniki. To właśnie wolne rodniki w dużej mierze są odpowiedzialne za starzenie i degenerację komórek. Likopen jest najskuteczniejszy w walce z rakiem prostaty – obniża ryzyko jego rozwoju aż o 30 proc. Przeciwdziała także nowotworowi jamy ustnej, przełyku, żołądka i płuc. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych warzyw, aby wydobyć cenną substancję, pomidory warto poddać obróbce termicznej. Im więcej ciepła, tym więcej likopenu się wydziela. Z pomidorów warto przyrządzić więc sos pomidorowy albo ugotować z nich zupę.
Kurkuma
Zawarta w kurkumie kurkumina jest jednym z najsilniej działających naturalnych związków przeciwnowotworowych występujących w pożywieniu. Kurkuma jest rośliną z rodziny imbirowatych, rosnącą w klimacie tropikalnym, bardzo popularną w Indiach, skąd przywędrowała do Europy, głównie jako składnik mieszanki przypraw curry. Jej niezwykłe właściwości lecznicze znali już starożytni. Obecnie naukowcy potwierdzają jej antynowotworowe działanie. Wykazano, że kurkumina unieszkodliwia substancje kancerogenne, blokuje namnażanie komórek nowotworowych i przyspiesza ich destrukcję. Najzdrowsza jest kurkuma surowa, dostępna od jakiegoś czasu w polskich sklepach w postaci małych kłączy, które można zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w blenderze i dodawać do zup, dań kuchni azjatyckiej oraz koktajli.

Zielona herbata
Liście zielonej herbaty zawierają katechiny (EGCG), które niejako wyłapują wolne rodniki, hamują wzrost komórek rakowych i uruchamiają apoptozę, czyli program ich samozniszczenia. Ograniczają także tworzenie naczyń włosowatych, które zaopatrują nowotwór w tlen i cukier. Dzięki temu utrudniają powstawanie przerzutów. Już wiele lat temu japońscy naukowcy zauważyli, że w rejonach, w których spożywa się szczególnie dużo zielonej herbaty, występowanie raka skóry i raka żołądka jest mniejsze. Późniejsze badania udowodniły, że zielona herbata pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstania białaczki i chłoniaka.

Czego nie jeść?
Jak widzimy, rośliny zawierają cały arsenał związków, które mogą nas uchronić przed rakiem. Z kolei niewłaściwa dieta może się do niego przyczynić. Jeśli chcemy uniknąć choroby, powinniśmy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych (masło, smalec, śmietana), a w szczególności czerwonego mięsa. Badania potwierdziły, że przyczyną aż 30 proc. nowotworów jest dieta zbyt bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group