Opłaty za wywóz śmieci znowu w górę

08.03.2019|Autor: Jakub Sierakowski

Opłaty za śmieci znowu w górę. Tym razem w Jastrowiu i Krajence. Od kwietnia mieszkańcy zapłacą ponad połowę więcej zarówno za odpady segregowane, jak i niesegregowane.

Temat podwyżek opłat za śmieci wraca jak bumerang w całym kraju. Nie inaczej jest i w naszym regionie. Mieszkańców Jastrowia i Krajenki czekają duże zmiany: od kwietnia za śmieci segregowane zapłacą 15, a za niesegregowane aż 35 złotych. Między innymi po to, żeby zachęcić do recyklingu.

Kolejnym jest oszczędność dla portfeli wszystkich mieszkańców. Zarówno Jastrowie, jak i Krajenka należą do Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Unia Europejska zobowiązała PRGOK do tego, żeby w perspektywie następnych 2-3 lat odsetek segregowanych odpadów wynosił nawet 70-80 %. W tej chwili jest to zaledwie 30.

– Wzrost szczególnie tej stawki odpadów niesegregowanych spowoduje, że jednak mieszkańcy przemyślą to, że finansowo będzie to pewien nacisk, żeby segregować te odpady. Musimy mieć świadomość, że związkowi grożą duże kary – mówi Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

I to liczone w milionach złotych. Władze Jastrowia liczą, że w segregacji pomoże nowy PSZOK. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma zacząć funkcjonować w mieście jeszcze w tym roku.

Przeczytaj więcej o: burmistrz jastrowia, Opłaty za wywóz śmieci znowu w górę, Piotr Wojtiuk

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • Paweł Bieniek

    no wszystko oki ,my segregujący jesteśmy w stanie zapłacić parę złoty więcej żeby nie żyć w syfie, tylko kwestia co się z tymi posegregowanymi śmieciami dalej dzieje? spłoną na wysypiskach?

  • Qwert

    Ja segreguje czyli ja daje towar do wykorzystania sprzedaży. PRGOK jest cwany i ja płacę za towar który oni sprzedają dalej. Makulatura szkło plastik. Za segregowane opłata powinna iść w dół nie w górę co ceny symbolicznej. Za posegregowane w górę i to byłoby ok. Chciałbym aby przedstawili faktyczny koszt odbioru śmieci i zysk ze sprzedaży bez montowania w to płac kierownictwa bo to mocno wypacza koszty