Rewolucja w dowodach osobistych

05.03.2019   Autor: Magdalena Lach
---

E-dowody osobiste już dostępne. Od poniedziałku urzędy przyjmują wnioski o dowód z warstwą elektroniczną. Nowy dokument będzie wyposażony w chip, na którym zapisane będą dane właściciela. Wiąże się to z szeregiem udogodnień.

- Dowód ten pozwoli na szerszy dostęp do służby zdrowia, nawet do rejestracji u specjalistów. Ma być także ułatwiony dostęp na lotniskach, jak też w administracji publicznej - mówi Adam Leszczyński, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych UM w Pile

Dzięki e-dowodowi możliwe będzie także zalogowanie się do e-PUAP, czy podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego. Na razie możliwe będzie wykorzystanie tylko części potencjału, jaki niesie ze sobą elektroniczny dokument tożsamości. Do użycia e-dowodu potrzebny jest czytnik, w który wyposażone będą wszystkie urzędy. Pozwoli to na odczyt danych z dowodu. Wizualnie nadal będzie to plastikowy blankiet. Złożenie wniosku wygląda w ten sam sposób. Znaczną różnicę stanowić będzie odbiór. Należy przygotować dwa kody PIN i podać w urzędzie. Nowy dowód będzie pełnić dotychczasowe funkcje, dlatego wymiana nie jest konieczna, a korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Wymiana dowodów na te z warstwą elektroniczną potrwa do 2029 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group