Odkryto fundamenty kościoła w Trzciance

10.02.2019|Autor: Magdalena Lach

Fundamenty kościoła odkryte podczas prac remontowych w centrum Trzcianki. Pozostałości obiektu ujrzały światło dzienne przy okazji rewitalizacji Placu Pocztowego. Teren budowy na kilka dni przejęli archeolodzy.

W miejscu dzisiejszego Placu Pocztowego w XIX wieku stał kościół ewangelicki. Rozebrany w latach 60. Odkrywki archeologiczne były robione dwa lata temu. Teraz, podczas dużych prac modernizacyjnych, okazało się, że materiału badawczego jest znacznie więcej, niż przypuszczano.

Zostały odkryte pozostałości głębszych fundamentów, takich dosyć zaskakujących, których się nie spodziewaliśmy, ponieważ wcześniejsze prace, takie sondażowe wskazywały na to, że fundamenty powinny sięgać maksymalnie 70 cm. Okazało się, że w środkowej części kościoła były znacznie głębsze, dochodziły do pięciu metrów – podkreśla Piotr Alagierski, archeolog z Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance.

A wszystko za sprawą konstrukcji architektonicznej kościoła. Sklepienia i nawy wymagały solidnych i głębokich fundamentów. Oprócz murów odkryte zostały również fragmenty zegara, witraży i ławek. Nie wstrzymało to na długo prac budowlanych.

Wszystkie roboty realizowane są przy współpracy z archeologiem. Na bieżąco współpracujemy, robimy to, na co nam pozwala, nie robimy nic więcej. Oni na bieżąco inwentaryzują to, co my odkrywamy i praca idzie do przodu – zaznacza Greta Załęcka-Ratajczyk, kierownik budowy.

Na chwilę obecną nie ma możliwości zaadoptowania pozostałości obiektu. Archeolodzy mogą jedynie udokumentować odkryte fundamenty. Całość pójdzie do rozbiórki, a znalezione drobne przedmioty wzbogacą muzeum. Wyniki prac badawczych zostaną opublikowane w artykule naukowym muzeum.​​​

Przeczytaj więcej o: fundamenty kościoła, muzeum ziemi nadnoteckiej, remont placu pocztowego, wykopaliska trzcianka

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • antymediaidiot

  Jak można coś odkryć co zostało rozebrane w latach 60 tych xx w.

  • ddd

   normalnie

 • Karol Ferkaluk

  A nie natrafiono na pozostałości cmentarza wojennego z połowy XX wieku? A są dowody, że tam był!!!
  Prochy poległych żołnierzy będą się włóczyć po tej okolicy 🙂 Oto dokumentacja
  https://drive.google.com/file/d/0B6FpwTF9MNAmZllfYW5FLU9kdUU/view?usp=sharing

 • Natalia

  a nie przypadkiem zaadaptowania pozostałości obiektu ? 😀

  • Gustlik

   Brawo za czujność. Szkoda, że na 99% nikt już tego nie poprawi.