Podgląd na sytuację pogodową

30.01.2019   Autor: Adam Pelczyk
---

W minionym tygodniu mogliśmy doświadczyć bardziej zimowej pogody. W ciągu dnia temperatura chwilami nie przekraczała -5 stopni natomiast nocami notowaliśmy spadki do -11 stopni. Niestety ta wersja była dla części z nas daleka od ideału, gdyż opadów mieliśmy jak na lekarstwo. Sprawdźmy czy w najbliższych dniach istnieje szansa na pojawienie się śniegu, który mógłby się utrzymać na dłużej.

Dzisiejszy dzień mija w regionie pod znakiem bardzo ładnej pogody. Na zdjęciu satelitarnym możemy zauważyć, że w naszej okolicy świeci Słońce a chmury kłębiaste oraz te piętra wysokiego, pojawiają się tylko dla ozdoby. Temperatura z kolei wzrosła do 2 stopni. Dobra aura utrzyma się przez najbliższe godziny. Nocami występować mają wartości ujemne – podczas rozpogodzeń możliwe spadki do -5 stopni a za dnia słupki rtęci będą wzrastać powyżej 0 stopni. Zachmurzenie będzie umiarkowane i miejscami większe, ale opady, bynajmniej te znaczące, nie są przewidywane.

Zmiany w polu ciśnienia widoczne są w trakcie weekendu. Powyższa mapa przedstawia prognozowaną wysokość geopotencjału powierzchni izobarycznej 850 hPa na sobotę. W meteorologii synoptycznej, w okresie zimowym, używa się jej, aby pokazać kierunek napływu mas powietrza. Tutaj, dodatkowo kolorami zaznaczona jest temperatura na wysokości około 1,5 km. Możemy zauważyć jak ciepło płynie do naszego kraju z południa Europy. Za wspomnianą adwekcję odpowiadać będzie współpraca niżów, które znajdą się w pobliżu Polski lub tuż za naszą granicą oraz wyżu znad Europy Północno-Wschodniej. W sobotę, w Polsce spodziewamy się dużego ocieplenia i temperatur dochodzących do 10 stopni a na terenach podgórskich, na skutek halnego, przekraczających tę wartość. U nas również dojdzie do ocieplenia, jednak stopień jego jest zależny od wędrówki niżu. Pojawiają się zarówno prognozy, mówiące o przekroczeniu 5 stopni, jak i takie które dają nieco niższe wartości. Oczywiście przy dodatnich temperaturach padał będzie deszcz, tylko gdzieniegdzie na Pomorzu Zachodnim (gdyby ciepło nie weszło aż tak daleko) deszcz ze śniegiem.

W dalszym okresie zrobi się nieco chłodniej, jednak temperatury w ciągu dnia pozostaną na plusie. Nocami z kolei możliwe są wartości lekko ujemne. Mogą pojawiać się także najróżniejsze opady.

Podsumowując, z aktualnych danych nie wynika, żebyśmy w przeciągu najbliższego tygodnia doświadczyli połączenia ujemnych temperatur i śniegu. Nie mniej jednak taka sytuacja w dalszym okresie może się zdarzyć i pewnie się zdarzy. Wszystkim wypatrujących wiosny w lutym, przypominamy, że miesiąc ten jest jednym z najchłodniejszych w roku. Prawdziwa zima może nastać również w marcu, o czym pewnie doskonale sprzed roku pamiętamy.

Grafika: MetOffice, Wetter3

Przeczytaj więcej o: pila, pogoda, deszcz, słońce, chmury, zima, śnieg, mróz, odwilż,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group