Co z tą zimą? Będzie, czy nie będzie?

11.01.2019|Autor: Magdalena Lach

Zbliżają się ferie, a dzieci z utęsknieniem wypatrują śniegu. Jednak prognozy nie są optymistyczne. Czy brak śniegu i mrozu w styczniu może wywołać negatywne skutki?

Z ekonomicznego punktu widzenia brak zimy w zimie przynosi korzyści. Niższe koszty ogrzewania oraz energii elektrycznej, bezpieczniejsze warunki drogowe, czy brak problemów komunikacyjnych. Jednak to, co dla człowieka wydaje się łatwiejsze, dla roślin i zwierząt jest nienaturalne i zaburza ich rytm.

Rośliny, przede wszystkim te cebulowe, one są w uśpieniu, one nie wegetują, natomiast przy takiej pogodzie różnie to bywa. Roślina może zacząć wcześniejszą wegetację, przyjdą przymrozki, wszystko nam zetnie – wyjaśnia Ryszard Grzelak, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych MALWA w Pile.

Śnieg tworzy swoistą pierzynę dla roślin, która chroni je przed mrozem i pomaga przetrwać do wiosny. Czy możemy spodziewać się zimy z prawdziwego zdarzenia?

– W ciągu najbliższego tygodnia temperatury wciąż na plusie, momentami ujrzymy nawet 5 stopni i tych ujemnych temperatur nie widać. W nocy tylko niewielkie przymrozki, a do tego wciąż duże zachmurzenie oraz opady deszczu – mówi Patrycja Jankowska, prezenterka pogody TV ASTA.

I wiele wskazuje na to, że na razie zimy się nie doczekamy. Sanki i łyżwy będą musiały więc poczekać więc w szafie.

Przeczytaj więcej o: Co z tą zimą? Będzie, czy nie będzie?, patrycja jankowska, prezenterka pogody TV ASTA, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych MALWA w Pile, Ryszard Grzelak

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

  • baca z Tater

    Po 18 stycznia będą mrozy, wspomnicie moje słowa.