S10 powstanie najwcześniej za... 8 lat

08.01.2019   Autor: Artur Maras
---

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym odbyło się wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S10. W trakcie dwugodzinnego spotkania omawiano stan przygotowań do tego projektu. Jak wynika z harmonogramu powstanie tej drogi to odległa pieśń przyszłości.

O konieczności powstania S10 łączącej Szczecin z centrum kraju nie trzeba przekonywać nikogo, a w szczególności kierowców...

- Już dawno powinien być ten temat ruszony. Zobaczmy nawet odcinek Piła-Śmiłowo, czy Piła do Wyrzyska, przecież to jest odcinek an którym występuje bardzo dużo wypadków - mówią kierowcy.

W Starostwie Powiatowym w Pile odbyło się dzisiaj posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S10. Wzięli w nim udział także lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Omawiano na nim 35 km planowany fragment drogi na odcinku Piła-Wyrzysk.

- Jest wiele sprzecznych interesów, a naszą rolą jest to aby wybrana trasa była jak najbardziej dogodna i była kompromisem zarówno dla budowlańców jak i dla mieszkańców i inwestorów
- mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm. Prawo i Sprawiedliwość.

Jednak jeśli ktokolwiek liczy na szybkie rozwiązanie sprawy to jest w błędzie. GDDKiA zaczęła przygotowania do dokumentacji na budowę drogi S10 we wrześniu ubiegłego roku. W grudniu z kolei w pilskim starostwie przeprowadzono pierwsze spotkania informacyjne.

- Musimy wyznaczyć dwa, trzy korytarze, które będą możliwe do realizacji i na tym etapie właśnie się znajdujemy. Studium korytarzowe to korytarze, które mają mniej więcej 500 metrów szerokości. Te korytarze będziemy teraz badać, dopracowywać. Zrobimy inwentaryzację przyrodniczą - wyjaśnia Danuta Hryniewiecka, zastępca dyrektora oddziału GDDKIA w Poznaniu ds. inwestycji.

I w takich korytarzach na dalszym etapie wyznaczone zostaną warianty przebiegu drogi. Późniejsza decyzja środowiskowa zaaprobuje jej ostateczny przebieg. To z kolei umożliwi przygotowanie przetargu. Zanim jednak to się stanie przy dobrych wiatrach minie minimum 5 lat. Przygotowania do przetargu to kolejne 3 lata.

Według wstępnych szacunków wybudowanie jednego kilometra ma kosztować średnio 20 mln złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group