Pożary w regionie - niechlubny rekord

29.12.2018   Autor: Magdalena Lach

Z roku na rok wzrasta liczba pożarów sadzy w kominach. Tylko w te święta w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim takich zdarzeń było aż sześć. W okresie grzewczym strażacy zwracają szczególną uwagę na regularne czyszczenie przewodów kominowych.

W ostatnich dniach strażacy gasili sadzę między innymi w Trzciance, Czarnkowie, Wieleniu i w Drawsku. Powiaty czarnkowsko-trzcianecki oraz złotowski zajmują niechlubne pierwsze miejsce w ilości pożarów sadzy w kominach w województwie wielkopolskim. Od początku roku strażacy z Czarnkowa interweniowali 82 razy.

- Przyczyna jest jedna, nagromadzenie się sadzy w przewodzie kominowym. Mieszkańcy nie zawsze dbają o te przeglądy, żeby one były robione, najczęściej jest to też nieodpowiednie paliwo, mokre jakieś drzewo, palimy śmieciami, co nie powinno mieć miejsca – mówi asp. Artur Kłos - oficer prasowy KP PSP w Czarnkowie

Nagromadzenie sadzy w kominie stwarza ryzyko jej pożaru. Strażacy zwracają też uwagę na zwartą zabudowę mieszkalną. Chodzi tu przede wszystkim o stare kamienice, w których liczba przewodów kominowych nie jest dostosowana do liczby mieszkań oraz do rodzaju pieca. W ciągu 5 ostatnich lat liczba pożarów wzrosła ponad 3-krotnie. Przepisy jasno regulują sposób poprawnej konserwacji komina.

- Przegląd okresowej kontroli przewodu kominowego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wynika z ustawy prawo budowlane, który należy dokonać minimum raz w roku przez osobę posiadającą odpowiednie i wymagane kwalifikacje, np. kominiarskie - mówi st. kp. Michał Macyszyn, kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej KP PSP w Czarnkowie.

Natomiast takie kwalifikacje nie są wymagane podczas okresowego czyszczenie przewodów kominowych raz na kwartał. Właściciel budynku jednorodzinnego może sam dokonać czyszczenia instalacji. Strażacy cały rok prowadzą kampanię profilaktyczną mającą na celu zwiększenie świadomości mieszkańców. Radzą, jak poprawnie korzystać z pieca oraz konserwować komin.

Mundurowi przypominają, że w przypadku zaistnienia pożaru sadzy w kominie należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, wygasić ogień w palenisku oraz zamknąć dopływ powietrza do pieca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group