Dziś w Pile przedpremierowy pokaz Siłaczek

03.12.2018|Autor: Redakcja

“Siłaczki” fabularyzowany dokument w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego dziś będzie prezentowany w Pile. Projekcja w Regionalnym Centrum Kultury, a po filmie spotkanie z twórcami filmu.

W filmie występują m.in. Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka. Premiera filmu zaplanowana jest na 26 stycznia, ale już dziś mieszkańcy Piły będą mogli obejrzeć ten dokument w RCK. Cena biletu: 15 zł

To pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu “Solidarność według kobiet”.

“Siłaczki” to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym kobiety mają dziś prawo głosu. Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument “Siłaczki”.

Przeczytaj więcej o: Dziś w Pile przedpremierowy pokaz Siłaczek, piła dom kultury, rck piła, siłaczki piła

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • witcher

  tamte walczyły o swe prawa ale dzięki usilnemu wspieraniu ciemnogrodu przez kościół ginekologiczny,teraz brylują takie Godek,Sobecka,Szydło,Kempa i Pawłowicz

 • Wujek Dobra Rada

  No świetnie. I co z tego? Zaraz jakaś lewacka “działaczka o prawa kobiet” z wygoloną głową i irokezem ni z gruszki ni z pietruszki powie, że cyt.”6-go stycznia dokonałam aborcji”… P.S. A jak kobiety już chcą (w sumie, to mają już od dawien dawna) mieć takie równo uprawnienie, to zapraszam do kopalni, hut metalu itp.

  • witcher

   i g..o ci do tego,prawo do aborcji niezbywalnym prawem człowieka,a jak ci się to nie podoba to jej nie rób,tak jak in vitro czy badań prenatalnych,niech ci się rodzą potworki bez kończyn i downiątka,a ty napawaj sie swym,,szczęściem”