Dziś w Pile przedpremierowy pokaz Siłaczek

03.12.2018   Autor: Redakcja
---

"Siłaczki" fabularyzowany dokument w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego dziś będzie prezentowany w Pile. Projekcja w Regionalnym Centrum Kultury, a po filmie spotkanie z twórcami filmu.

W filmie występują m.in. Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka. Premiera filmu zaplanowana jest na 26 stycznia, ale już dziś mieszkańcy Piły będą mogli obejrzeć ten dokument w RCK. Cena biletu: 15 zł

To pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu "Solidarność według kobiet".

"Siłaczki" to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym kobiety mają dziś prawo głosu. Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.

Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.
Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument "Siłaczki".

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group