Kto z kim rządzić będzie w powiatach?

07.11.2018   Autor: Michał Kępiński
---

W całym regionie trwają nieformalne rozmowy o ewentualnych koalicjach w radach powiatu. Wszystko wskazuje, że status quo zostanie zachowany w Wałczu i Chodzieży. Zmiany zapowiadają się między innymi w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jak mogą wyglądać przyszłe koalicję w radach?

Największe emocje wzbudza ewentualna koalicja w powiecie pilskim. Tu 11 mandatów zdobyło Porozumienie Samorządowe, dziewięciu radnych będzie miała Koalicja Obywatelska, czterech Prawo i Sprawiedliwość i jednego Polskie Stronnictwo Ludowe. Tu możliwych wariantów koalicji jest kilka.

Może się wydarzyć tak, że jednak będzie koalicja Porozumienia Samorządowego z Platformą Obywatelską. Mogą być także rozwiązania takie, że faktycznie Prawo i Sprawiedliwość wejdzie w koalicję czy to z Porozumieniem Samorządowym czy to Platformą, choć teraz nie wiem, bo pani poseł mówiła, że przyzwoici ludzie nie wchodzą w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, więc rozumiem, że ta oferta ze strony pilskiej Platformy dla nas jest nieaktualna - zastanawia się Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Wszystko wskazuje, że niewiele zmieni się w powiecie wałeckim. Tu ponownie starostą zostanie Bogdan Wankiewicz. Koalicję w radzie zawiąże ORS Przyszłość i Niezależni.

– 10 mandatów ORS wraz z koalicją, z tego dwie osoby dojdą do nas, także będzie 12 mandatów i w związku z tym możemy spokojnie realizować zadania, które już są zaplanowane na kolejną kadencje - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Zmiany nie powinny dotknąć także powiatu chodzieskiego. Choć zmienił się rozkład mandatów to wiele wskazuje na to, że ponownie starostą zostanie Julian Hermaszczuk.

– Sytuacja jest o tyle inna, że Platforma i Forum Samorządowo-Ludowe zdobyło po 6 mandatów, a zatem jesteśmy na tym samym poziomie jeśli chodzi o siłę w radzie powiatu. Ja mam nadzieję, że po prostu również te zewnętrzne uwarunkowania będą miały wpływa na to, że ta koalicja zostanie zawarta - tłumaczy Julian Hermaszczuk, starosta chodzieski.

W powiecie złotowskim najprawdopodobniej starostą pozostanie Ryszard Goławski. Zmieni się jednak koalicjant w miejsce Polskiego Stronnictwa Ludowego wskoczy Koalicja Obywatelska.

– Jest podpisana koalicja z Platformą Obywatelską i tu się już nic nie zmieni. Starosta zostaje, wicestarostą ma zostać pani była burmistrz Okonka, Małgorzata Sameć, a reszta będzie się konstytuować - wyjaśnia Ryszard Goławski, starosta złotowski.

Najprawdopodobniej zmiany czeka powiat czarnkowsko-trzcianecki. Dotychczasowa koalicja PSL i Platformy Obywatelskiej w wyborach uzyskała dziewięć mandatów. Z funkcją starosty będzie musiał pożegnać się Tadeusz Teterus.

– Wszystkie ugrupowania dotychczas, czyli przez 20 lat były współgospodarzami samorządu powiatowego, czyli uczestniczyły w sprawowaniu władzy. Teraz będzie podobnie, czyli podzielimy się władzą - zapewnia Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

ajprawdopodobniej koalicję w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim utworzy Wspólnota Powiatowa, Prawo i Sprawiedliwość i Aktywni w Powiecie-Czarnkowsko-Trzcianeckim.

– Wstępnie prowadziliśmy rozmowy z komitetem Wspólnota Powiatowa i komitetem Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy mamy po cztery mandaty i to jest te 12 mandatów. Wstępnie wygląda to korzystnie i pozytywnie, na dzień dzisiejszy wszyscy mówią, że chcieliby współpracować - wyjaśnia Wiesław Maszewski, radny elekt Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Czy starostą zostanie ktoś z tej dwójki: Wiesław Maszewski, Włodzimierz Ignasiński? Wszystko okaże się w najbliższych dniach. 16 listopada kończy się obecna kadencja rad gmin, powiatów i samorządu województwa. W ciągu siedmiu dni od tego terminu muszą odbyć się pierwsze sesje wszystkich nowo powołanych rad.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group