Jak oddać ważny głos?

20.10.2018|Autor: Michał Kępiński

Już w niedzielę, 21 października, czeka nas pierwsza tura wyborów samorządowych. W Wielkopolsce wytyczono ponad dwa tysiące obwodów do głosowania. Gdzie i w jakich godzinach zagłosujemy w wyborach samorządowych 2018?

Wyborcy w niedzielę głosują od 7 do 21. Udając się do lokalu wyborczego muszą zabrać ze sobą dokument tożsamości i na tej podstawie obwodowa komisja wyborcza wyda każdemu wyborcy cztery karty do głosowania, ponieważ w niedziele będziemy wybierać radnych do rady miasta, radnych do rady powiatu, do sejmiku i wójtów, burmistrzów, a w Pile prezydenta miasta. Żeby głos był ważny każdy wyborca na jednej z tych czterech rodzajów kart powinien postawić jeden znak X przy nazwisku jednego kandydata – mówi Renata Kurzajczyk z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile

Karta do głosowania w wyborach na wójta burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle wraz ze skróconymi nazwami komitetów wyborczych. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „X” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Znak „X” to co najmniej dwie linie przecinające się obrębie kratki. Podobnie będzie wyglądała karta do głosowania w wyborach do rady gminy poniżej 20 tys. mieszkańców. Tu nazwiska kandydatów będą na szarym tle i głosuje się tylko na jednego kandydata. Karta w wyborach do rady gminy powyżej 20 tys. mieszkańców ma inny układ.

Należy znaleźć listę kandydatów, na którą chce się zagłosować i postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

Podobnie jak do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców wygląda głosowanie na kandydatów w wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Kandydaci do rad powiatów na karcie głosowania są na żółtym tle, a do sejmików na niebieskim.

Szczegółowe informacje jak głosować oraz gdzie odnaleźć swój lokal wyborczy można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Przeczytaj więcej o: Jak oddać ważny głos?

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.